Има доста сериозен спад на търговията с мебели в Западна Европа и това дава шанс на нашите производители да се изявят, изразява надежда в интервю за agro.bg председателят на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост проф. д-р Васил Живков.
Той е и преподавател по "Инженерен дизайн". Как успява да съвмести двете си "длъжности" в едно, той обяснява така: "Това е въпрос на нагласа, въпрос на желание да бъдеш в полза и на бранша, и на образованието. Аз винаги съм казвал, че да бъдеш преподавател е мисия. Трябва да си отдаден на тази професия. Подобна е ситуацията и с това да се нагърбиш със задачата да представляваш и да работиш за два доста сериозни бранша - дървообработването и мебелите".
"От 20 години повтарям, че образованието е бизнес. След като образованието е бизнес, съвсем логично е образованието да работи с реалния бизнес, защото ние в университета имаме нашите клиенти и това са нашите студенти. Имаме и нашия пазар. Това е бизнесът, за който подготвяме студенти", проследи взаимовръзката проф. Живков.
"Бизнесът трябва да участва в обучението на студентите и трябва да е коректив, на това което се преподава в университетите. Второ, бизнесът трябва да подпомага учебния процес и да ни допуска до своите производства, ние да водим студентите да гледат какво се случва, какви са добрите практики. Ето това е връзката, която трябва да се случва. Допълнително бизнесът помага с обзавеждане на учебни зали, дава материали, които да се използват в учебния процес, като машини, инструменти и това ни прави наистина адекватни на това, което се случва в индустрията", добави той.
По думите му много фирми вече разбират смисъла на това да участват по един или друг начин в образователния и научния процес.
"Когато науката решава проблеми на практиката, когато търси нещо ново за практиката и за индустрията, когато се създават иновативни продукти, тогава ползата наистина е голяма и за двете страни. В бизнеса се възобновява тази идея да дават стипендии, да ангажират определени студенти с тяхното бъдеще, с тяхното идване в техните фирми, което също е добър индикатор. За съжаление, трябва да кажа, че нашият бизнес не е в първите редици по заплащане на труда. Такава е индустрията. Ние не сме от най-богатите и най-печелившите индустрии. Не можем да се сравняваме с IT сектора. Но големите фирми плащат доста добри заплати в нашия сектор. Така че, ако един млад човек иска да започне работа и е мотивиран да работи, смятам, че ще намери подходящо заплащане. Смятам, че ще има възможност за развитие", добави проф. Живков.
На въпрос дали в дошло времето науката да се превърне в търговски бранд, той отговаря по следния начин: "В много развити страни това е факт. В България все още сме далече от този момент. Аз мога да кажа нещо, което касае нашия бранш. В нашия бранш, особено в мебелите, ние произвеждаме продукти на ишлеме. Т.е. идват готови модели от марки, които са европейски или извън европейски, за които ние произвеждаме. Т.е. ноу-хауто го притежават не български фирми. Затова е необходимо да създаваме собствени продукти. Да имаме иновации в материалите. В конструкциите. В технологиите. Може би на този етап фирмите се сещат за науката, когато имат някакъв проблем и се обръщат към нас да търсим решение. По-скоро ще се радвам, ако дойде време, когато фирмите ще кажат, че искат да се развиват. И да поискат от нас решения и продукти. Тогава наистина ще заработят науката и бизнеса", обясни преподавателят.
"Мебелната ни индустрия трябва да създава собствени продукти, да има иновации в материалите, в конструкциите, в технологиите", убеден е проф. Живков.