Механичното увеличение на МРЗ, без да се увеличават уменията на хората, ни превръща в нация на работещи бедни

Pixabay
share

Хубаво е, че минималната работна заплата расте, това е социален инструмент. Но да правиш подоходна политика чрез минималната заплата, е изключително неправилно и вредно, дори за хората, които взимат тази заплата. Това каза председателят на Българската работодателска асоциация иновативни технологии Доброслав Димитров в интервю за "Фокус". 

Той не очаква вдигането на минималната работна заплата от началото на следващата година да се отрази благоприятно на пазара на труда.

Председателят на БРАИТ отбеляза, че икономическата реалност изисква определен вид умения на работещите. Преобладаващата част от безработните обаче не притежават такива умения. Затова сме свидетели едновременно на липса на работна ръка и на увеличаваща се безработица. "Структурната безработица ще се задълбочава, защото ще са необходими все повече различни умения, които модерната икономика изисква. Ако хората ги нямат, не могат да заемат съществуващите работни места. Механичното увеличение на минималната работна заплата, без да се увеличават уменията и възможностите на хората, ни превръща в нация от работещи на минимална заплата", обясни Димитров.

Васил Велев: Искаме изобщо да няма минимална работа заплата

Според него поредното увеличение на минималната работна заплата ще увеличи и процента на сивата икономика и ще отблъсне още чуждестранни инвестиции. "Всъщност ние правим точно обратното на това, което ни се иска да се случва, а именно – да изсветлим икономиката, хората да работят на доходите, на които реално работят, и да спазват закона", посочи той.

Политиката по повишаване на минималната работна заплата не просто не помага, а е вредна. Това, което истински решава въпроса с ниските доходи, е увеличаване процента на хората с висока квалификация, чийто труд е добре заплащан.

"Когато хората с високи доходи имат по-висока квалификация и могат да имат по-висока добавена стойност, могат да привлекат инвеститори, които дават тези високи заплати. Те ще изтеглят другите нагоре. Много често просто бъркаме кое е първо и кое е второ. Решаването на проблема с ниските доходи не е със създаването на още повече работни места с ниски доходи или механично повишаване на минималната заплата до нива, на които всъщност няма да има и работни места за тях, а става с увеличаване на средната квалификация и повишаване на икономиката във високия сегмент, който да издърпа останалия", обясни председателят на БРАИТ.

Водещи новини

Още новини