В желанието си да чуе мнението на гражданския сектор, нестопанските, съсловните и професионални организации по важните теми за бъдещето на България – демография, доходи, работна сила, образование, здравеопазване и политики за младите ПП Продължаваме Промяната организира конференция на тема “Капиталът на бъдещето”.
Кристина Ескенази, председател на Биотехнологичния и здравен клъстер в КРИБ, препоръча разговорът в България да се фокусира върху т.нар. „икономика на благосъстоянието“.
„Когато се говори за демография, се посочват факторите смъртност, раждаемост, емиграция. Поставяме още една тема – качеството на живота“, посочи тя.
В личното ѝ качество на родител Ескенази е забелязала, че липсва ранно кариерно консултиране и тестване на способностите на децата. "Всички знаем за следния случай: мога да уча страшно много и да се старая, а на колегата, който нищо не прави, да му се получава по-лесно и добре. Необходим е индивидуален и персонализиран подход - да не се стига до момента, в който хора, завършили дадена специалност, нямат нито един работен ден по нея", каза тя.
„Често се сочи, че България е на последно място в Европа по дигитална грамотност. Истината е, че никой не е измервал подобно нещо. Всеки абсолютно безплатно може да влезе в сайта на Министерство на труда и социалната политика и да тества дигиталните си компетентности“, препоръча представителят на работодателите.
По думите ѝ, проблемно е, че няма данни, които реално да показват какви са нуждите на пазара на труда, както и такива за обхвата на заплатата в конкретни сектори.