Финансовият анализатор Преслав Райков: Имаме пари в държавата, но ги харчим за избори

share

За жалост отново отиваме на избори. Имаме пари в държавата, но въпросът е колко разумно ги изразходваме за поредните избори. Това заяви финансовият анализатор Преслав Райков в студиото на "Денят ON AIR".

"Изборите не са толкова голям харч, по-скоро други са важните неща в бюджета. Трябва да повдигнем въпроса за бюджета, който се формира за 2025 година. Надявам се да не прибягваме до актуализация, защото икономиката не го предполага. За пореден път трябва да се фокусираме върху приоритетите, които последните три-четири години изпускаме от всяко едно правителство, което управляваше", каза Райков пред Bulgaria ON AIR.

Един от основните проблеми, който финансовият анализатор подчерта, е раздуването на административните разходи и използването на бюджета за политически цели, особено по време на предизборни кампании. Това води до създаването на още по-голяма административна зависимост на икономиката от държавата. Райков смята, че е необходимо да се изградят стабилни икономически и бизнес системи, които да бъдат независими от политическите промени и управлението.

Искри прехвърчаха между политиците по време на консултациите при президента за новата служебна власт

Райков подчерта и важността на ролята на финансовия министър, особено в контекста на служебното правителство. Според него министърът трябва да има ясна визия и твърда ръка, за да управлява бюджета по начин, който не допуска политическо въздействие и разхищение на средства.

Според Райков България все още няма ясна икономическа стратегия, която да насочва развитието на страната в дългосрочен план. Той призова за създаване на надпартийна икономическа стратегия, която да се фокусира върху капиталови разходи и инвестиции в инфраструктура. Това би могло да стимулира икономическия растеж и да повиши конкурентоспособността на България на международната сцена.

Събеседникът посочи съществуването на "черни дупки" в българската икономика, които са свързани с неефективно управлявани държавни предприятия.

"Като икономика, която се стреми да влезе в Еврозоната, да се присъедини ефективно към Шенген, да влезем в ОИСР, не трябва да си позволяваме да имаме толкова големи черни дупки, защото когато след година две ние ефективно сме в тези три основни сегмента, това нещо ще забави и краде от потенциала ни", коментира гостът.

Водещи новини

Още новини