Атанас Пеканов: Напълно е реалистично България да влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г.

Булфото (архив)
share

"България може да загуби милиони по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) и да трябва да се отказва от реализация на определени проекти", това заяви икономистът Атанас Пеканов, предаде НОВА ТВ.


Той припомни, че Планът за възстановяване и устойчивост е програма за управление, в която са записани реформи и инвестиции, които трябва да се случват с или без правителство. Според него едно от малкото добри неща при конституционните промени е, че парламентът може да продължи да работи дори и когато предстоят избори.

„За съжаление, това на практика на функционира. Въпреки че вече една година не получаваме пари, партиите не могат да се обединят и да приемат мерките, които са останали. Те не са лесни, защото засягат законови промени в съдебната и енергийната системи. Отлагат се от една година, затова не получаваме пари. Най-вероятно това ще доведе до реална загуба на милиони, а не само до забавяне“, предупреди Пеканов.

Той смята, че това е проблем за страната ни, защото важни инвестиционни проекти няма да се случат, ще трябва да се откажем от нещо, което сме обещали. Пеканов препоръча партиите по-отговорно да погледнат на този въпрос и да предприемат съответните действия.

Засягайки необходимите промени в сектор енергетика, икономистът заяви, че въгледобивът изпитва проблеми и трябва да сме наясно, че ще е трудно да задържим нещо, което е икономически неустойчиво. Това обаче не означава, че не трябва да се погрижим за прехраната на хората в тези региони, посочи той и допълни, че диалогът за това какво да се направи през последната година отсъства.

„Цяла Европа говори за нова индустриална политика, за инвестиции в сектори, които ще имат бъдеще през следващите десетилетия – електромобили, батерии, соларни панели и др. Ние не го правим, а говорим как да убедим ЕК, че Зелената сделка трябва да бъде отхвърлена. Тя ще бъде леко ревизирана надолу, амбициите ще бъдат по-малки, но няма да бъде отхвърлена. Така ми изглежда от всички изявления, направени след евроизборите“, изрази мнението си Пеканов.


Според него България изостава и в реиндустриализацията – процес, който трябва да върне изнесените производства обратно в Европа. „Това означава да отваряме нови заводи с добри работни места в Европа.  Можем да изчакаме другите страни да се реиндустриализират и ние да се закачим за тях, но е много по-добре ние да проявим инициативата“, заяви икономистът.

Той подчерта предимствата на България – близка правна рамка с богатите страни от ЕС, но все още по-ниски заплати от тях: „Когато производството се завръща от Азия, то трябва да дойде в Източна Европа. Не говорим достатъчно и за това“.

По отношение на приемането на еврото, Пеканов заяви, че винаги се е застъпвал България да бъде част от еврозоната не само по икономически причини, а защото това ни дава и политическа тежест. „Ще седим на масата с най-силните страни, които взимат решения за втората най-важна валута в света“, подчерта той. Пеканов смята, че е напълно реалистично това да стане на 1 януари 2026 г.

Асен Василев категоричен: 1 януари 2025 г. влизаме в Еврозоната

Икономистът призова и за малко повече разум в парламента. „Без значение дали партиите ще могат да се обединят около кабинет, има реформи, които трябва да се случат. Те не случайно са заложени в ПВУ и успяха да получат пълен консенсус. ЕК ги очаква от нас, правилни са и трябва да се случат“, каза Пеканов.

Водещи новини

Още новини