Атанас Кацарчев, КТ „Подкрепа“: Доходите няма да се вдигнат с внасянето на сервитьорки

Кадър: Нова нюз
share

Новата технология по определяне на минималната работна заплата трябва да е обвързана задължително с жизнения минимум, инфлацията и производителността на труда. От тези елементи обаче жизненият минимум е най-важен, който в момента изисква минималната заплата да бъде около 1500 лева на човек. Това заяви в ефира на NOVA NEWS главният икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев.

Експертът посочи, че за жалост в България има региони, в които нищо не се случва.

Това са малките населени места, в които няма развита икономика и следователно няма и оборот. Лошото е, че дотук нито една от политическите партии не предлага политики, а единствено скандали за какво ли не, коментира Кацарчев.

Той обясни, че хората си изработват парите, което ясно се вижда от БВП-то, но обратното движение липсва – от капитала към хората.

Изследване: България може да е най-бедната в ЕС, но в Европа Русия и Турция са по-зле

По думите му една от причините за влошената демографска ситуация у нас е в това, че висококвалифицираните кадри избират да се развиват в Западна Европа именно заради ниските доходи в България. Кацарчев допълни, че този проблем няма да се реши с вкарването на евтина работна ръка от трети страни.

Когато не предлагаш нищо като заплащане, как да привлечеш хора? Като внасяме сервитьорки ли? Не става. Става само с наука и технологии. Висококвалифицираните специалисти бягат от тук, дори мигрантите не искат да останат тук и бягат към Западна Европа, отбеляза икономистът.

Министър Милошев: Търсим сезонни работници за лятото от чужбина, защото тук няма желаещи

В заключение Атанас Кацарчев заяви, че все още сме далеч от средноевропейския стандарт на живот.

Водещи новини

Още новини