Заетостта при мъжете доминира в две от трите най-високо платени икономически дейности - създаване и разпространяване на информация и добивна промишленост. Това каза пред БНР Виолета Иванова, заместник-директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.
"На другия полюс - в трите най-ниско платени дейности жените получават с 28% по-ниска работна заплата от мъжете, а доминират като заетост в тях - хотелиерство и ресторантьорство. Т.е. на ръководни позиции в тези икономическа дейност са преди всичко мъжете".
Тя подчерта, че в България има силно феминизирани отрасли, където заплатите са значително по-ниски в сравнение с отраслите, където преобладават мъже.
Иванова подчерта, че процентът (12,6%), с който заплатите на жените са по-ниски от тези на мъжете, е близък до европейския показател за това:
"Това са средните нива обаче, а в редица отрасли тези различия стигат до 30%, както е във "Финанси и застраховане", а в "Хуманно здравеопазване и социална работа" с 24% е по-ниско заплащането на жените, в "Култура, спорт и развлечение" е с 20%".
Има сфери, където разликата в заплащането е в превес за жените - така е в строителството, където те получават с 16% повече от мъжете, но жените там изпълняват висококвалифициран труд, докато нискоквалифицираният се упражнява от мъже.
По-ниските възнаграждения при жените водят и до формиране на по-ниски пенсии, които са с около 20% под тези на мъжете.
Интервюто на Мария Костова с Виолета Иванова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.