Главният европейски прокурор Лаура Кьовеши е запозната с доклада, който твърди, че рафинерията в Бургас е заобиколила петролното ембарго на Европейския съюз. По този начин Русия е спечелила 1 милиард евро. Това каза в ефира на bTV Мартин Владимиров, директор на Програма „Енергетика и климат“ от Центъра за изследване на демокрацията.
„Европейската прокуратура се опитва да поема и избягването на санкции. В момента тече битка с ЕК дали европейския прокурор да поема тази функция. Това ще стане ясно до края на годината. Идеята, че европрокуратурата може да прави широкомащабни разследвания, докато местните прокуратури са ограничени“, посочи той.
„Работихме с колегите от Великобритания и Финландия в продължение на месец да проследим публично достъпни данни за търговските потоци на суров петрол и горива в целия свят, така че идентифицираме от къде идва суровината за „Росенец“ и „Нефтохим Бургас“ и на къде отиват горива, които се изнасят“, каза Владимиров.
„Нашият анализ показва, че рафинерията внася предимно руски петрол - 94% през тази година. След това изнася големи количества готови горива за целия свят, като използва европейски пристанища да прехвърли горивата. Има и случай на пряк износ към Нидерландия, което нарушава условията на дерогацията“, заяви той.
По думите му корабите, които пренасят петрола могат да се наблюдават в реално време.
„На 8 август тръгва кораб от „Росенец“, който носи горива които са почти сигурно преработен руски нефт, тъй като този месец и предишния се е внесъл само руски нефт в рафинерията и тези горива стигат директно до Нидерландия“, посочи Владимиров.
„Това се случва под носа на ЕС и ние дискутирахме темата предварително със санкционния координатор на Европейския съюз Дейвид О'Съливан и със санкционния координатор на Съединените щати Джеймс О'Брайън. Представяхме данните. Те са шокирани, защото не се очаквали че дерогацията ще бъде използвана за генериране на допълнително печалба. Ние изчисляваме, че само от износа на горива към трети страни „Лукойл“ е генерирал 1 милиард евро през тази година, а сега представете си ако този 1 милиард евро се обложи в България би трябвало „Лукойл“ да плати, при новите условия за плащане на данъци, 600 милиона евро допълнителен данък“, подчерта Владимиров.
По думите му сега властите трябва да разследлават случая.