ЕС е внесъл през първите седем месеца на 2023 г. с 40 на сто повече природен газ от Русия, отколкото през същия период на 2021 г., посочва в прессъобщение неправителствената организация "Глоубъл уитнес" (Global Witness), цитирана от ДПА, предаде БТА.
След началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. страните членки на ЕС забраниха вноса на въглища и суров петрол, с някои изключения, от Русия и обещаха да намалят вноса и на други изкопаеми горива и техни деривати.
"Купуването на руски газ има същото въздействие като купуването на руски петрол. И двете финансират войната в Украйна, всяко евро спомага за продължаването на кръвопролитията", казва Джонатан Нороня-Гант, експерт по изкопаемите горива в организацията.
Според "Глоубъл уитнес" между януари и юли т. г. ЕС е внесъл около 22 милиона куб. м втечнен природен газ спрямо 14 милиона куб. м през първите седем месеца на 2021 г. През периода януари-юли 2022 г. ЕС е внесъл от Русия 21 милиона куб. м втечнен природен газ.
Ръстът на вноса на втечнен природен газ от Русия в ЕС е много по-висок от общия ръст на износа му от страната, възлизащ на около 6 на сто, твърди "Глоубъл уитнес". В момента страните от ЕС купуват малко повече от половината (52 на сто) от газа, който Русия продава.
Нороня-Гант призова европейските правителства да "представят спешно планове за пълен отказ от руски газ, чиито продажби пълнят джобовете на Путин".
Проучването на "Глоубъл уитнес" е базирано на данни на компанията за анализ на пазарите "Кплер" (Kpler).