Първите в България фирми, които ще получат финансиране по Плана за възстановяване, вече са 860, след като Министерството на иновациите и растежа (МИР) сключи още 80 договора по първата процедура от Плана – „Технологична модернизация“. Към момента по тези договори микро-, малките и средни предприятия от всички области на страната ще бъдат подкрепени с общо 225 млн. лв.
Това коментира министърът на иновациите и растежа Александър Пулев по повод сключването на новите 80 договора от страна на Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ (ГД ЕФК), съобщиха от пресцентъра на МИР. Припомняме, че подписването, поетапно, на договорите с общо класираните 953 фирми, започна в началото на април. Данните на ГДЕФК сочат, че в тези предприятия са заети близо 34 000 лица. Междувременно бюджетът на мярката бе увеличен с над 32 млн. лв. и от 260 млн. лв. стана 292 млн. лв. Това стана възможно, след като ГД ЕФК към МИР се отказа от консултантска помощ и пренасочи ресурса към фирми от резервния списък с одобрените и изчакващи финансиране.
Така, с увеличения бюджет, ще могат да се подкрепят и първите класирани фирми от резервния списък по процедурата „Технологична модернизация“, коментираха от Главната дирекция. МИР напомня, че могат да бъдат използвани за закупуване на машини, съоръжения, оборудване и специализиран софтуер. Мярката беше насочена предимно към производствените фирми – за лекарства, медицински изделия и уреди, компютри или оптични материали, храни, напитки, облекла и др., но допустими бяха още фирми, които се занимават със събиране на отпадъци или с рециклиране на материали, филмови и телевизионни студиа, радиостанции, телевизии и информационни агенции, компании с архитектурна, инженерна, научноизследователска и развойна дейност и др.
През следващите седмици ще продължи сключването на договорите и с оставащите около 100 предприятия.