От 2016-а по времето на омбудсмана Мая Манолова имаше работни групи и ентусиазъм. Всичко опира до механизъм в Министерството на труда и социалната политика, там е голямата спирачка. Изисква се повече администриране и познания, а там ги няма. Трябва да се натрупа обучени. Това заяви в интервю за "Още от деня" енергийният експерт Иван Хиновски.
Той отбеляза, че европейската директива, свързана с дефиницията за енергийна бедност, се базира на ясни правила за категоризация на механизмите, по които се установява дали определен човек е реално енергийно беден, или не. "За нас е важно цялата тази административна дейност да бъде възложена на Фонда декарбонизация. защото е свързана с енергийната ефективност, която трябва да бъде свързана с енергийната бедност. В тези оценка за категоризация на различните слоеве на бедност трябва да се отчитат неизмеряеми фактори: доходи от сива икономика, доходи от наеми, доходи от имущество. Има хора, които неофициално са много по-богати от някои други", уточни експертът.
По думите му, по предварителни оценки пълната либерализация на електроенергийния пазар, която е задължение на страната ни по Фонда за възстановяване и устойчивост, ще отвори дупка от 5 милиарда лв. "Те трябва да бъдат компенсирани на домакинствата, което може да стане чрез преструктуриране на приходите и разходите на енергийните дружества", посочи Хиновски, като отбеляза, че сегашната договрена дата през 2025 г., това да се случи, трябва да бъде предоговорена.