С какви нагласи очакват хората “Черният петък“? Ноември е месецът, в който светът традиционно прави рекорд в продажбите. Остават по-малко от две седмици до датата, която наричаме “Черен петък“ – 25 ноември.
Черен петък (на английски: Black Friday) в съвременната битова култура на САЩ е денят след Деня на благодарността, който е възприет за начало на коледния пазар.
На този ден обикновено се предлага намаление на цените на стоките и чувствителните към изгодата американци започват лудо пазаруване. Много работодатели отчитат интереса на своите подчинени и дават свободен ден на служителите във фирмата.
В “Черния петък“ магазините отварят много рано – около 5 сутринта, а някои най-големи търговски вериги – даже в полунощ.
Терминът „Черен петък“ за пръв път се появява във Филаделфия в началото на 1960-те години. С него служители на местната полиция са наричали петъка след Деня на благодарността заради големите задръствания по пътищата.
Няколко неправителствени организации считат за изключително вреден стреса през този ден. Ето защо през 1997 г. тези организации призовават американците денят да се превърне в Ден без покупки, предава БНР.
Вярва ли българинът на намаленията и промоциите, които предлага този ден?
Ето какво казаха хората по софийските улици:
“Когато дойде “Черния петък“ в Българи леко завишават цените, а след това ги понижават една идея до реалните. В България “Черният петък“ не е истински Черен петък“.
Обикновено цените са завишени преди това и след това рязко спадат. Ние си мислим, че даваме по-малко, а те са умишлено завишени преди това. Подвеждаме се, защото не сме информирани.
Със сигурност ще се възползвам от световния “Черен петък“, защото там нещата повече си заслужават. Не смята, че офертите, които се предлагат, са достатъчно ниски, за да мога да пазарувам.
Тези неща обикновено са лъжа. В повечето случаи от стоката, която е с отстъпката има две-три бройки, за да не ги хване държавата и да ги санкционира. Това обикновено е периодът, в който купувам подаръци за Коледа“.