Иван Христанов: Засилваме контрола на ГКПП "Капитан Андреево"

Кадър: БТВ
share

Сериозни пропуски във фитосанитарния контрол на ГКПП "Капитан Андреево" и съмнения за саботаж и умишлено забавяне на проверките на влизащите в страната тежкотоварни камиони. Това е изводът на земеделското министерство след отстраняването на частната лаборатория, която единствена извършваше фитосанитарен контрол на стоката от Турция.

Зам.-министърът на земеделието Иван Христанов заяви в ефира на БНТ, че след предприетите действия за подобряването на контрола е получил заплаха - съобщение през приятел с предупреждение, че се ангажира с най-големия бос на БАБХ и въпрос дали ще има война или мир.

Проверка на МВР и ДАНС на ГКПП „Капитан Андреево”

Иван Христанов изтъкна, че в най-скоро време проверките на пункта ще се извършват много по-качествено и по-бързо от сега.

След отстраняването на частната лаборатория, през която минавали всички проби, е имало забавяне на камионите през първите ден-два и съмнения за саботаж, но вече проверките текат със скорост близка до предишната, допълни той.

"ТИР-ове, които не подлежат на проверка, са били насочвани към терминала на БАБХ и така са запушвали процеса. Влизаха в терминала без да имат работа там. Дали е умишлено или не, не ме интересува - важното е, че изправихме процеса. Започнахме работа преди буквално една седмица и всички такива неуредици и странности гледаме да ги неутрализираме. В момента сме пуснали анализ на целия трафик, защото подозираме, че се правят и други усилия за забавяне на трафика от страна на обработка на документи." - заяви зам.-министърът на земеделието.

В момента се работи по това пропускането на камиони през ГКПП "Капитан Андреево" да се случва много по-бързо от сега и при по-добър контрол. Затова се планира Българската агенция по безопасност на храните да разположи своя лаборатория на граничния пункт, което ще редуцира времето за извършване на лабораторна проба от 12 часа на 1 час.

По думите на зам.-министър Христанов има сериозен проблем с видеонаблюдението в пунктовете на БАБХ на граничния пункт, което създава предпоставки за нарушения.

"Трябва да си дадем сметка, че това е вторият най-натоварен пункт в света. Първият е между САЩ и Мексико, а вторият - между България и Турция. Това значи, че всичко, което се е правило досега, е меко казано смехотворно като оценка на риска и отговор на държавата за очакваното въздействие. Там задължително трябва да има държавен орган, който да върши тази работа, а не да бъдат маргинализирани функциите на БАБХ и да бъде установен монопол." - изтъкна Иван Христанов.

Той беше категоричен, че към момента пробите от границата, които взема БАБХ, преминават единствено през държавни лаборатории.

По думите му договорът с частната лаборатория - монополист е сключен от предишен заместник-директор на БАБХ в нарушение на заповед на министъра и на законодателството. Договорът е подписан в края на декември и е влязъл в сила от 2 февруари.

"Гарантираме, че имаме завишен контрол на качеството. Имаме още съвсем малко, за да осигурим стария капацитет на пропускливост като до две седмици ще го надминем. Целият начин, по който е осъществен изборът на оператора и начинът на възлагане на дейностите, са опорочени. Сега БАБХ гарантира приходи към бюджета от по 10 пенсии на час, които досега всъщност са отивали за коли, замъци и какво ли не. Така че сега сме напълно убедени, че там трябва да бъде напълно и завинаги възстановен държавния контрол и да отиват тези средства в бюджета." - изтъкна той.

Водещи новини

Още новини