Милионите, милиардите, които бяха дадени за компенсации по време на пандемията, обусловиха една голяма част от инфлацията, на която сме свидетели сега. Защото срещу парите трябва да има производство, което през ковид нямаше, така че ние неминуемо трябва да минем през това балансиране, бих казала между тая парична маса, която се изсипа и производството. Или по друг начин казано, начинът, по който би се компенсирала в голяма степен инфлацията, е икономическият ръст. Това е нещото, което ще е подкрепа за производството. Това каза бившият социален министър Лидия Шулева в ефира на Нова телевизия.
Таван на цените е абсурден. Незабавно трябва да започне да се работи, защото картината в момента има две измерения. От една страна е населението, което така се каже е потърпевшо, от друга страна е бизнесът, който произвежда. И върху двете групи има огромен натиск, аз бих се спряла и върху двете, като мерки, които биха могли да се вземат. Според мен правителството незабавно трябва да се заеме, да разработи дефиницията за енергийна бедност, това е нещо, което е изключително важно, тъй като имахме мораториум върху цените, а сега предстои някакво решение за определяне на цената на регулирания пазар. Но това нещо няма да реши проблема, който касае всяко домакинство тъй като комуналните плащания освен разходите за храна, са едно огромно перо, допълни Шулева.
Определянето на енергийната бедност не е само да определим колко киловата или мегавата са необходими, и какво количество вода. Тук става въпрос за мерки, които да повишат енергийната ефективност на българските жилища, където във всяко духа и вее, а разходите за енергия са огромни. В момента тези програми, които предстоят да започнат работа по националния план за възстановяване, трябва много фокусирано да се насочват. Не трябва да се вземат решения на парче. Когато се взимат на парче, ето имаме три месеца мораториум и после какво правим, допълни Лидия Шулева.