Проблемът с газохранилището в Чирен датира от над 20 години. Проектът за увеличението на общия му капацитет е нонсенс, тъй като не се отчитат редица фактори. Възможно е, обаче, увеличение на дневния добив до 5-6 млн. кубически метра на ден. България няма капацитет и опит в това отношение и очаквам сериозна злоупотреба с евросредства". Това заяви за "Офанзива" енергийният експерт Христо Казанджиев.
Според него има и няколко реалистични алтернативни възможности за доставка на газ. "Ако връзката Стара Загора - Комотини беше готова, България щеше да е в много по-благоприятна позиция за доставките на газ. България има възможност да осигури тръбен газ от Азербайджан в размер на 1 млрд. куб. метра, а при определени условия да се договори с Гърция квотата им частично да бъде пренасочена към България срещу доставки на втечнен газ. Също така може да се постигне договорка с Турция за техен втечнен природен газ от Мраморно море. Можем да се справим без руски петрол", отбеляза експертът. И уточни, че в незначителен порядък ще има увеличение на цената на газа и през май.
За него България трябва да отстоява своите позиции за договора за доставка за газ, включително и при нужда да потърси съдействие от Арбитража. Не би трябвало да има никакъв ефект от тази схема - само ще има укрепване на рублата. Възможно е, но е малко вероятно Русия да счете това за неспазване на договорите и спиране на доставките и ще е в тяхна вреда".
По думите му има квазисхема за плащане - държавата плаща дължимата сума в долари и я внася в Газпромбанк, след това ще има превалутиране в различни курсове на рублата в зависимост от конкретния търг. "Вероятността да бъде прекратен транзита на газ е много малка. В такъв случай в конфликт с Унгария и Сърбия може да се отделя малко количество на газ за България", обясни той. И допълни, че ЕС трябва да определи правила и изисквания за преговори за доставка на газ.