Възможно е да не се стигне въобще до повишаване на цената на тока след падането на мораториума. Това прогнозира новият председател на КЕВР Станислав Тодоров в предаването "120 минути" по БТВ.
Основният мотив за искане за повишаване на цената на тока беше дефицитът в електроразпределителните дружества, натрупан в резултат от повишаването на цената на електричеството на борсата, но правителството прие компенсаторен механизъм за бизнеса във връзка с това, който обхваща и тези дружества, отбеляза Тодоров.
Това решение на правителството е взето и за да не се "помпа инфлацията". Кабинетът може да продължи тази политика, ако желае и има достатъчно печалби от електроцентралите, които да покриват тези компенсации, отбеляза председателят на КЕВР.
Работата на "КЕВР в рамките на своите правомощия е да провери ценовата структура и обосноваността на разходите, които се включват в ценообразуването. Това ще стане в рамките на две седмици, така че потребителите да бъдат убедени, че когато се приеме новата цена, че тя е честната цена, която трябва да плащат", каза Тодоров.
По въпроса за цената на парното Тодоров отбеляза, че тя се образува от два компонента - цената на синьото гориво на световните пазари, от което зависят някои топлофикации, и как топлофикационните дружества се управляват.
Като пример шефът на КЕВР даде "Топлофикация София", която според него би трябвало да бъде на печалба предвид нейната мрежа и клиентела, но е един от най-големите длъжници на "Булгаргаз".
Според Тодоров свободният пазар най-добре регулира цените, но и доколко цената на тока е висока е относително, предвид че в момента у нас е една от най-ниските в Европа, но ние не го усещаме заради ниската ни покупателна способност.