Служебното правителство целенасочено работи в посока всички потребители да имат достъп до електрическа енергия и тази енергия да бъде във възможно най-добрия ценови диапазон в рамките на Европейския съюз. Това каза на брифинг служебният премиер Стефан Янев, предаде репортер на Novini.bg.
В последните два месеца България има устойчово едни от най-ниските цени на електроенергията в Европейския съюз. В момента по-ниски цени има само в Полша. Високите цени се дължат на икономическия подем след пандемията, на международни фактори, на които не можем да влияем пряко, още повече, че България е част от общия европейски пазар. Спазвайки тези правила, разликите в цените не могат да бъдат драстични. Все пак до момента успяваме да запазим едни от най-ниските цени в Европейския съюз. Това не ни успокоява, търсим вътрешните механизми, с които можем да подобрим българската система за производство, пренос и дистрибуция на електроенергия, заяви Янев.
Той представи приети днес мерки за справяне с проблема.
Съвместно с КЕВР е разработена схема за финансови компенсации на бизнеса. Възможността за такъв вид компенсации за предстоящите зимни месеци ще бъдат заложени в бюджета за 2022 г. Надяваме се, че избраният през ноември парламент ще се занимае с тази тема заедно с приемането на бюджета за следващата година, възможно е да прецени, че е необходима актуализация на бюджета и за тази година, така че тези компенсации да важат в месеците до края на годината. Съществува механизъм, единствената особеност е, че разплащането трябва да стане през държавния бюджет – Бюджет 2022, или актуализация на настоящия бюджет през декември, посочи министър-председателят.
Той уточни, че финансовият ресурс за компенсациите е осигурен от свръхпечалбата на държавните дружества в енергетиката.
Министърът на финансите Валери Белчев поясни, че по предварителни разчети необходимата сума за финансовите компенсации е 600-650 млн. лева. Засега проблемът при нас е нормативен. Трябва да намерим механизъм, по който да ги включим в бюджета възможно най-рано, било то в бюджета за 2022 г., било чрез актуализация на бюджета за тази година, отбеляза Белчев.
Обмислихме и няколко краткосрочни мерки. От този момент нататък Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг ще започнат да предлагат нови позиции за дългосрочни позиции за пакети, подходящи за малки потребители на електроенергия, така че малките и средни предприятия да бъдат подпомогнати с по-добър достъп до пазара на цени, които по-лесно могат да договарят. Това е и начин да се стимулират крайните потребители директно да търгуват на борсата, да имат пряк достъп, заяви служебният премиер.