Общините се борят два процента от подоходното облагане да бъдат пренасочени към тях

share

Ако бъде направена реформа за финансова децентрализация и два процента от приходите от подоходното облагане бъдат пренасочени към общините, този ресурс би се равнявал на близо 850 милиона лева на годишна база, каза днес Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика по време на дискусия в рамките на Годишната среща на местните власти в Албена.

Той припомни, че противниците на тази идея изтъкват, че от такава стъпка ще спечелят големите общини, а малките, където няма много работещи и заплатите са по-ниски, ще са в губеща позиция.

Позицията на експерта беше, че този риск би могъл да бъде избегнат, ако бъдат приети изравнителни механизми.

Кирил Петков: Вече 4 общини искат да се сертифицират, че са без корупция

Реализацията на такава реформа ще бъде стимул за кметовете да привличат инвеститори, да откриват работни места и да се повишават заплатите, допълни Ганев.

Целта на децентрализацията не е всички общини да станат равни, каза експертът. По думите му допълнителният финансов ресурс обаче ще помогне на кметовете да работят по-добре за съгражданите си и да реализират различни политики на местно ниво.

За да се избегнат разликите между отделните общини, би могло да се мисли в посока по-мощните да получават по-малки държавни субсидии, като средствата се пренасочват към по-бедните, посочи Ганев. По думите му такава стъпка би задоволила всички. Според експерта, вариантът с въвеждане на нови данъци - например върху земеделските земи, би предизвикал недоволство сред хората, а това би спряло всяка реформа.

Водещи новини

Още новини