Миналата седмица публикувахме ревизираната версия на Плана за възстановяване и устойчивост. Той е много по-амбициозен и по-добър от предишния. В него са заложени 57 инвестиционни реформи и 43 проекта, като сме ги надградили с 11 нови инвестиционни проекти и 7 нови проекти. Това обяви от парламентарната трибуна служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
,,Променили сме част от проектите, в които сме намерили проблеми. Това ще отключи през следващите седем години 12,6 млрд. лева. Но освен парите от Европа ще се отключат още 8 млрд. лева частни инвестиции'', допълни той.
По думите му е важно е да си даваме сметка за общия макроикономически импулс, който ще дойде по този важен механизъм.
Ако парите по плана за въстановяване и устойчивост бъдат използвани правилно, те ще повишат потенциала на икономиката ни, ще повишат производителността в нея, ще донесат по-високи доходи, ще допринесат за изграждането на инфраструктура, реновиране и всички други важни направления, които са заложени. Затова обаче се изисква приемственост и воля тези проекти и реформи да се случат в следващите години, категоричен бе той.
,,Мнението ми е, че следващото редовно правителство трябва да работи и по активиране на заемната част по Плана за въстановяване и устойчивост. Това ще бъде допълнителна възможност да се активират други проекти, които все още не са били готови, не са преминали по някакъв начин техническите специфики на ЕК. Ще ни даде време да помислим такива проекти, които в момента на са успели да залегнат в Плана, как да бъдат включени в бъдеще'', посочи Пеканов, който смята това за правилното решение и от макроикономическа гледна точка.
Като важни промени в някои направления Атанас Пеканов посочи увеличаване на парите за образование и наука, на парите за здравеопазване, адресиране отчасти на проблемите в сектора на енергетиката, засилване на частта за иновативните компании, реформи които да помогнат на най-амбициозните и иновативни компании в страната ни. Пеканов посочи също, че са търсили и подобряване и разширяване на вече съществуващи проекти, които са били добри, а са били намалени други, по които е имало притеснения. В сектора на образованието например се надграждат вече съществуващите проекти, които са били добре разработени и защитени, средствата се увеличават и се надгражда с нов проект за националния STEM център. В сектора на здравеопазването има по-сериозно преформатиране - променя се фокусът от саниране и обновяване на болници към купуване на нова апаратура, както и други нови проекти - като важната система за оказване на бърза помощ по въздух. Както и проект за центрове, които да лекуват и третират случаите на инсулти в страната, проект за платформа за образна диагностика.
В сферата на науката средствата също са засилени, като програмата за ускоряване на икономическото възстановяване чрез наука е засилена в частта ѝ за стимулиране на фирмите, които са най-иновативни. В сферата на икономиката от министерството получихме преработени двата проекта и има оптимизация по тях, която цели например ресурсът по проекта за индустриални паркове да се използва по-добре, да се гарантира, че ще има интерес от инвеститорите и тези паркове в следващите години ще се случват там, където има интерес, отбеляза Пеканов. По програмата за икономическа трансформация е въведена част с финансови инструменти, модел, който да гарантира, че средствата ще се използват по по-добър начин и в носещи възвръщаемост бизнеси. Пеканов акцентира върху важността на това да се осигурява и безвъзмездната подкрепа за бизнеса, като коментира, че трябва да се търси точният баланс.
В сферата на енергетиката е имало много критики, направен е опит да се отговори на някои от тях, като за кратък период Министерството на енергетиката е успяло да обогати плана с три нови проекта и три нови реформи, които да удовлетворяват отчасти изискванията на ЕК - за стимулиране на производството на електроенергия от ВЕИ, либерализация на пазара за електроенергия на дребно, както и създаването на комисия за енергиен преход. В енергетиката има прекалибриране на част от проектите. Увеличава се седем пъти бюджетът за програмата за финансиране на ВЕИ на покривите - почти двукратно таванът за финансиране на даден проект.
Има отворени въпроси, отчете отново вицепремиерът Пеканов, като коментира, че по тях не е редно служебен кабинет в последните си дни да вземе решения.
Сред основните са за бъдещето на въглищните региони и централи, който Пеканов определи като много труден въпрос. Необходими са решения, така че да се осигури и бъдещето на хората в тези региони. Втората тема, която остава отворена, е за върховенството на закона и правосъдието. Тук от нас се очаква амбициозна реформа, която трябва да бъде взета като решение в тази сграда. Един служебен кабинет не може да обещае нещо, което следващият редовен кабинет може да изпълни, а може и да не изпълни, заяви Пеканов.
В компонента "Бизнес среда" е заложена реформа, която да помогне и подобри средствата за средата за най-иновативните фирми и стартиращите компании в страната, както и създаване на съвет за икономически анализи, който да предоставя анализ за дългосрочните рискове и предизвикателства пред страната. Засилен е и компонентът "Социално включване", предлага се реформа от години изисквана от България от страна на ЕК, която да гарантира индексиране на минималните доходи.
Пестеливите в ЕС и недотам пестеливи страни успяха да се обединят в тази криза, за да го има този механизъм, за да можем заедно да се измъкнем по-бързо от икономическата криза, за разлика от предишната. Те успяха да намерят някакъв вид консенсус и съгласие по тези много трудни теми. Затова и аз апелирам към вас, на тази сграда пише "Съединението прави силата", нека да потърсим консенсус и да вървим към финалазиране на документа, да намерим решение на отворените въпроси и в най-бърз срок да успее и България да бъде част от този механизъм, както всички други страни в ЕС, призова вицепремиерът Пеканов.