Специалист: До пет години ще имаме 4-дневна работна седмица

Getty (архив)
share

Проучване сред работодатели сочи, че през втората половина на годината дефицитът на кадри може да доведе до вдигане на заплатите с до 20% в различни сектори. Пред БНР Георги Първанов от Българската асоциация за наемане на хора и представител на голяма фирма за човешки ресурси обяви, че очаква среден ръст от порядъка на 8-9 до 12%, като 20 на сто ръст във възнагражденията би могъл да се реализира в най-търсените сфери.

Според Георги Първанов е налице много сериозно изсветляване на пазара на труда. "Сред практиките за използване на различни стимули за привличане на служители е т.нар. sign up бонус – еднократна сума, която се изплаща при започване на работа", поясни той. „Виждаме и първи бонуси, свързани с ваксиниране, които са любопитни", допълни Първанов.

"В хотелиерството и ресторантьорството не достигат хора", каза още Първанов. След затварянията миналата година много от работещите в този бранш са се преквалифицирали и сега са притеснени да се върнат на старите си работни места.

Георги Първанов изтъкна, че дългосрочно проблемът с дефицита на работна ръка може да се реши в две посоки – връщане на българи от чужбина и внос на работници от други страни.

Русенски ресторантьори ще наемат готвачи от Киргизстан, Украйна и Молдова

„Това е просто неизбежно. Такъв е опитът и на Естония, и на Полша, и на Унгария.“

На въпрос дали има бъдеще 4-дневната работна седмица у нас, Първанов отговори: Реалността е, че сме много близо като Европейския съюз и България до такова нещо. Моята прогноза е, че от 3 до 5 години ще го имаме.  Масовият вариант, към който се върви, е петък или понеделник да бъде почивен ден.


Георги Първанов съветва хората да имат поне две тотално различни професии, така че да бъдат защитени в новата непредвидима ситуация.

"Има и експерименти с намалено работно време – 6 часа, при 5-дневна работна седмица", допълни експертът и продължи: Хибридният вариант, който в момента се развива, е за работа от вкъщи един или два дни.

"Моята теза продължава да бъде, че в средносрочен и дългосрочен вариант хибридният вариант е по-добър, а работата дистанционно, освен ако не е такава спецификата на позицията, не е най-доброто решение. Излязоха и много мнения в посока – искаме да си останем вкъщи. Реалността е, че се губи комуникация и мотивация – фирмата и служителите дългосрочно губят, ако нямат интеракция поне ден-два от седмицата", каза още той.

Безработицата във Велико Търново стигна нивата от преди COVID-пандемията

Наблюденията сред клиентите на компанията на Първанов показват, че хората са нетърпеливи и все повече искат да се върнат към контакт с колегите си. „Наблюдаваме бум на тиймбилдингите. Всяка втора фирма наш клиент спешно търси – искат да ги мотивират, искат да ги съберат отново заедно, да ги сплотят", каза той.

Относно проект за връщане на българи от чужбина обратно в България, Георги Първанов коментира: Имаме хора, които се връщат от целия свят, включително от много далечни дестинации, не само от Европа. Имаме многобройни назначения при наши клиенти и огромен интерес – стотици хиляди, които ни следят постоянно обявите и са ни индикирали, че при подходяща възможност биха искали да се върнат.

Водещи новини

Още новини