Каквито и доводи за цени на електроенергията от различни генериращи мощности да се привеждат и дискутират, трябва да се помни едно основно правило – и сега, и в бъдеще, генериращите мощности ще продават произведената енергия на цени, диктувани от борсата, при спазване на изискванията за опазване на околната среда. Защото България вече е член на единния европейски пазар на електроенергия.
Това посочва в своя позиция сдружение Български атомен форум (БУЛАТОМ) по отношение на важни проекти за електроенергийното бъдеще на страната. БУЛАТОМ подробно разглежда актуални въпроси, свързани с работата на въглищните централи в комплекса „Марица изток“ и все по-скъпите емисии парникови газове като посочва, че само за миналата година, например, България е платила за емисии около 200 милиона евро при цени от 42 евро/тон СО2 и производство на около 4-5 милиона МВТч електроенергия.
„Цените на емисиите растат постоянно – към 10 юни 2021 г. те вече са 57 евро/тон СО2 и заради тази тенденция крайната цена на електроенергията от блоковете в комплекса „Марица изток“ ще става все по-неатрактивна“, посочват от БУЛАТОМ. Неправителствената организация анализира как се покриват разходите за CO2 емисиите и постижими ли са идеите за преминаването на ТЕЦ-овете на природен газ. Взимайки предвид различни факти и сценарии за реализирането на тази идея, от БУЛАТОМ смятат, че този процес е икономически нецелесъобразен.
Сега в централите в комплекса „Марица изток“ работят около 4000 специалисти. При преминаване на централите в комплекса на горивна база газ, на работа ще остават около половината от работещите специалисти в комплекса – т.е. около 2000 човека, уточняват от сдружението.
По отношение на проекта АЕЦ „Белене“, от БУЛАТОМ посочват, че допълнителните инвестиции, необходими за завършване на проекта са около 8-9,5 милиарда евро. При изграждането на тази централа, без значение кой е инвеститорът – българската държава или частен, структурата на необходимия капитал трябва да бъде 30% собствен капитал и 70% привлечен капитал. Той следва да се осигури чрез кредит - с период за връщане от 25 години и гратисен период от 8 години. Това е периодът, необходим за изграждане на блокове и въвеждането им в търговска експлоатация.
При пълно натоварване двата енергоблока на централата ще могат да произвеждат годишно около 16 милиона МВтч електроенергия. Защитната цена на проекта е 60 евро на МВтч, т.е., финансовият приход към централата на годишна база ще бъде около 960 милиона евро, пресмятат от БУЛАТОМ. Оттам са категорични, че ако се изгради по параметрите, заложени в проекта, централата спокойно ще може да работи на борсовия пазар.
„В момента борсовата цена на електроенергията е 55 евро за МВтч, а през 2028-29 година тази цена се очаква да бъде над 60 евро на МВтч“, посочват от БУЛАТОМ.
Сдружението разглежда и въпроса с производството и използването на водород като вариант за бъдещото развитие на енергетиката. Според експертите, един от основните проблеми е, че в момента не е ясно каква ще бъде цената на водорода, както и начините за неговото съхранение.