Всяко 4-то нарушение на трудовите права е свързано с възнаграждението

Pixabay
share

Неизплащане на заплати и неспазване на работното време и изискванията за почивките и отпуските са най-честите нарушения, с които се сблъскват работещите в България. Това става ясно от годишния доклад на КНСБ за трудовите права през 2020-а.

Над 1500 сигнали за нарушения са получени в синдиката през миналата година.

КНСБ с позиция във връзка с предстоящите избори

Данните показват, че най-много сигнали са подадени от областите Пловдив, Смолян, Хасково, Габрово и Велико Търново. Най-много пък са алармирали за нарушения на трудовите и осигурителните си права работещите в леката промишленост, услугите, търговията и здравеопазването.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обяви, че в годината, минала под знака на пандемията, 22% от сигналите са за принудително ползване на платен отпуск, а 10 на сто за неплатен.

"Няма причини да смятаме, че всичко ще се нормализира и видите ли хората работят при по-добри условия на труд. Според нас, особено в COVID средата има редица нови рискове, в това число, но и стари такива, които продължават да показват нарушение на правата", коментира Димитров.

От КНСБ настояват за редица законови промени, свързани с регламентирането на трудовите права при наложена от пандемията „работа вкъщи“, включително за т.нар. изключване след определен брой часове, както и да се гарантира, че работодателите плащат разходите за работата от дома, например сметката за ток и интернет, което в момента не се случва.

Водещи новини

Още новини