КНСБ: Някои от разходите при дистанционна работа са за работодателя

Pixabay
share

При преминаване към работа от разстояние работещите имат право да поискат работодателят да им плаща разходите за домашен интернет. Това обясни за БНР националният секретар на КНСБ и експерт по трудово право Величка Микова.

В синдиката постъпват многобройни запитвания във връзка с правата на работещите в условията на обявения локдаун, включително за техническото оборудване и разходите по поддръжката му.

Право на работодателите пък е да пуснат служителите си в платен отпуск без тяхното съгласие.

Когато се преминава на дистанционна работа, се променя само мястото на работа, но не и другите условия в трудовия договор, свързани с работното време, заплатата и отпуските. В заповедта за преминаване на служителите към работа от вкъщи трябва да бъдат определени условията на труд, обясни националният секретар на КНСБ Величка Микова. Определя се къде е работното място, техническото и друг вид оборудване, както и разходите за неговата поддръжка.

"Работодателят определя как ще се достави, да речем, лаптоп на работника или служителя, с който той да работи, как ще му се поддържа оборудването, как ще му се предостави интернет връзката. Законът е определил, че при работа от разстояние някои от разходите са за сметка на работодателя и тези разходи обаче трябва да се договорят двустранно“.

Работодатели принуждават служители да се ваксинират - какъв е полезният ход

В случаите на извънредно положение или извънредна епидемична обстановка работодателят има право да предостави на служителя неговият платен годишен отпуск без съгласието му, каза още експертът.

"Дори, когато работникът и служителят не е придобил изискуемия се трудов стаж, да ползва платен годишен отпуск – 4 месеца".

Водещи новини

Още новини