Какви са приоритетите на Икономическия социален съвет?

МТСП
share

Професионализмът, експертността и обединението в дейността на всеки национален икономически и социален съвет са основни фактори за повишаване на ролята му в обществото, когато всички сме изправени пред толкова мащабни предизвикателства, причинени от непозната досега криза като COVID 19. Това каза председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова по време на среща с президента на Европейския икономически и социален комитет Криста Швенг.

Срещата бе по инициатива на Зорница Русинова и в нея участваха още в  Пламен Димитров, зам. председател на ИСС и Димитър Манолов - член и на Бюрото на ЕИСК и член на ИСС.

Смятам, че ако добре дефинираме нашите приоритети, ако се обединим не само  на национално ниво, но и на европейско ниво зад тях, ще помогнем на правителствата да намерят ефективни начини да възстановят и повишат доходите на гражданите, да създадат нови работни места  и да постигнем икономическа  и социална устойчивост, добави председателят на българския ИСС.

Тя също така информира президента на ЕИСК за  предстоящото приемане на приоритетите и плана за дейността на ИСС от следващата пленарна сесия като акцентира на някои от най-важните теми –Плана за възстановяване и устойчивост, Европейския стълб на социалните права, дигиталната трансформация на икономиката и  Зелената сделка.

Икономическият и социален съвет ще партнира на Световната банка

Криста Швенг  припомни, че Зорница Русинова в началото на 2018 г. е представила приоритетите на Българското председателство на Съвета пред Европейския икономически и социален комитет и я поздрави за избирането й начело на българския ИСС. Винаги е правилно да се вслушаш в гражданите, каза Криста Швенг. Тя също представи някои от акцентите на дейността на ЕИСК за годината – устойчивото развитие на ЕС, дискусията за бъдещето на Европа, преодоляване на COVID-19 кризата. „Обединени за бъдещето на Европа“ е моето мото докато председателствам ЕИСК, заяви Криста Швенг.

Г-жа Швенг обърна внимание и на изграденото ползотворното сътрудничество с българския ИСС до момента, за което изрази желание да продължи и в бъдеще и открои активната дейност на българските членове в ЕИСК.

Пламен Димитров коментира три приоритета, около които българският ИСС и ЕИСК може да работят в сътрудничество – новата структура на Европейския семестър, Плана за  действие за прилагане на Европейския стълб на социалните права и обмяната на добри практики, особено в областта на комуникацията с други институции.

Димитър Манолов припомни, че преди повече от 17 години, българският Икономически и социален съвет е създаден по модела и принципите на Европейския икономически и социален комитет, както и че някои  от членовете на ИСС са членове и на ЕИСК. Затова имаме здрави връзки и добро сътрудничество, което трябва да съхраним, подчерта той.

След преминаване на пандемичната обстановка г-жа Русинова официално отправи покана към председателя на ЕИСК да присъства на заседание на пленарната сесия на българския ИСС, както и да участва в бъдещ форум в София. 

Водещи новини

Още новини