Пандемията ни вкара в рецесия, а БВП се сви с 8,6% през второто тримесечие на 2020 г. Отчита се и сериозен спад на инвестициите у нас. Това показва анализ на Института за пазарна икономика.
В студиото на „Тази сутрин“ по бТВ икономистът Лъчезар Богданов обясни, че наблюдава 94% спад на пътниците на Летище София (април), 85% спад на чуждестранните туристи (юли), 20% спад на износа, промишленото производство и продажбите на дребно (май).
По думите му още през 2019 г. се е усещало забавяне на икономическия ръст във водещите европейски предприятия, но COVID-19 е ускорил процеса.
„Факт е, че през март 2020 г. имахме административно наложено спиране на обществения живот, а породените страх и паника усилиха този ефект. Спомняме си, че през март месец и в България имаше бизнеси, които не бяха затворени, но спряха дейност, защото не знаеха какво да очакват“, посочи икономистът.
Анализът на ИПИ показва още, че през пролетта на миналата година над 100 000 души са останали без работа, като част от тях все още не могат да си намерят нова работа. Най-тежко бяха ударени работещите в търговията, хотелите и ресторантите. Богданов посочи, че според него най-тежките месеци за българската икономика са отминали.
„Втората вълна въздейства много по-слабо. Това се вижда по броя на безработните от ноември-декември и трафика на товарния транспорт. Човечеството трябва да се научи, че съществува здравна криза и да се приспособи. Чрез държавните мерки си спестихме огромния шок върху икономиката, който изживяхме през 2009 г., когато загубихме над 400 000 работни места и стотици фалираха“, коментира той.
Богданов допълни, че въпреки административната тежест антикризисните мерки са спасили много бизнеси от фалит.
Икономистът смята, че изходът от кризата е рестарт на инвестиционния процес. Той даде за пример IT сектора, където през изминалата 2020 г. са създадени над 7500 работни места.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?