Т. нар. резерв на електроенергийната система е задължителен за всяка държава. Няма как да имаме сигурна електроенергийна система без тя да притежава необходимия резерв. Това е ангажимент на всяка държава членка на Европейския съюз, каза в предаването "Лице в лице" по БТВ министърът на енергетиката Теменужка Петкова, след като днес министър-председателят Бойко Борисов разпореди на Петкова след края на днешното правителствено заседание да разясни в Народното събрание, че студен резерв ще се ползва само от държавната ТЕЦ "Марица Изток" 2.
Размерът на студения резерв се определя със заповед на министъра и се провеждат търгове от страна на Електроенергийния системен оператор при условия и по ред на съответните правила на ЕСО. Цената на студения резерв е регулирана цена и се определя от Комиисята за енергийно и водно регулиране. В рамките на търга се явяват различни производители на електроенергия – те могат да бъдат както от България, така и от чужбина. Определят се компаниите, които могат да осигурят студения резерв. В момента тези компании са осем и ЕСО е сключил договор с тях, така че понастоящем осем компании доставят студен резерв, заяви Петкова.
ТЕЦ "Марица Изток" 2 винаги е участвала в ганарантирането на електроенерийната сигурност на страната, заяви енергийният министър, като отрече твърденията, че топлоелектрическата централа се е отказала да осигурява студен резерв, за да може договорът да бъде спечелен от ТЕЦ "Варна", собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
50 млн. лева е цялата сума за студения резерв. Тези пари се разпределят на базата на търг и тук участват и редица други производители на електрическа енергия. Механизмът, с който се получава студеният резерв, е изцяло прозрачен и публичен, не може да се търси обвързаност с никого. От политическа гледна точка не е правилно да се вменяват зависимости. Законът го гарантира това, подчерта Теменужка Петкова.
С разпореждането на премиера ще се разсеят всякакви съмнения в преходния период до получаване на механизъм за капацитет. Ако в този период възникне необходимост от ползване на студен резерв, министърът на енергетиката ще възложи количеството, което е необходимо, на ТЕЦ "Марица Изток" 2. Централата е изключително важна за стабилността на електроенергийната система. Ако стане някаква голяма авария, точно това е централата, която може да вдигне системата. Това е отговорът на въпроса защо точно тази централа. Това е справедливият подход, за да бъдат разсеяни всякакви спекулации по тази тема, посочи министърът на енергетиката.
Петкова е категорична, че САЩ нямат основания да наложат санкции върху газопровода "Балкански поток". Проектът "Балкански поток" е коренно различен от "Турски поток". Той се реализира единствено от "Булгартрансгаз", със собствени средства. По отношение на "Балкански поток" са спазени всички изисквания. Европейската комисия също излезе с позиция. Няма основания да бъдат налагани санкции върху този проект. Не смятам, че има риск за България по отношение на тези санкции, отбеляза тя.
Проектът АЕЦ "Белене" е български проект. Ние сме си платили реакторите, площадката е на българска територия. Опитваме се да проведем прозрачна и публична процедура и да видим доколко има пазарен интерес. Руското участие няма как да бъде избегнато, тъй като "Росатом" е конструктор на проекта. Интерес обаче проявиха и американска, и френска компания. На този етап няма значи, които да ме тревожат, заяви още Теменужка Петкова.
В отговор на въпрос тя бе категорична, че правителството е защитило интересите на въглищните централи у нас.
Теменужка Петкова коментира и продължаващите протести с искане за оставката на правителството. България няма нужда от свита в юмрук ръка, има нужда от протегната ръка. В лицето на правителството тази ръка е протегната, посочи тя.