Смятам, че идеята за държавните бензиностанции е добра. Подкрепям такава мярка, когато става дума за петрол, ток и газ, стига всичко да е в рамките на пазарните правила, разбира се. С намесата на държавата в петролния сектор всичко ще е ясно и прозрачно. Това заяви в предаването ''Офанзива'' по Канал 3 президентът на КНСБ Пламен Димитров.
,,Намаляването на ДДС-то на 9% за мен е прибързана, неправилна и необмислена мярка. Щеше да е по-добре, ако още преди време се беше въвел необлагаемия минимум и сега в джоба на доста българи щеше да има добри парички. ДДС не бива да се намалява, защото заедно с този закон социалният министър въведе и вдигане на минималния осигурителен доход. За мен единствения път, ако искаме да влияем на цените, е да се намали единната ставка от 20 на 15%. Сега в цените няма да има никакво намаление с понижаването на ДДС-то. Вместо това имаше и вариант да се отпуснат едни 200 млн. лева на ресторантьорите, с което също можеше да се помогне на бизнеса им'', коментира Пламен Димитров.
,,Мярката 60/40 несъмнено проработи и даде резултат. Над 200 000 души си запазиха работните места благодарение на нея, а това го няма никъде в ЕС. Това беше най-добрата закрила за работниците. След 60/40 обаче трябва да погледнем новите реалности в туристическия сектор. Считам, че би било хубаво специално за нуждите на туристическия бранш да бъде въведена една мярка 80/20 за период от три месеца, което ще бъде директна финансова инжекция за фирмите в сектора'', сподели президентът на КНСБ.
Пламен Димитров посочи, че към днешна дата в България има около 300 хил. регистрирани безработни, за които незабавно трябва да бъде намерена работа.
,,На този етап разполагаме с необходимия български ресурс за летния сезон'', каза той.
По отношение на източването на обезщетенията за безработица от страна на гастарбайтерите Пламен Димитров уточни, че вече има подадени сигнали до прокуратурата.
,,Трябва да има превенция чрез санкции. Тази практика трябва да бъде прекратена. Нека да се осъдят пет-шест такива, та да се разбере, че това не може да продължава'', категоричен бе той.
В заключение президентът на КНСБ изрази мнение, че най-логично би било държавата да подкрепи семействата с допълнителен отпуск от 20 дни за един от двамата родители, които отглеждат вкъщи дете до 14-годишна възраст, тъй като все още не е ясно кога ще заработят детските ясли и градини. По разчети на КНСБ това би струвало на българската държава 150-200 млн. лева.