Ако ситуацията го предполага и Щаба го предложи, правителството ще въведе по-тежки мерки. Те са карантиниране на рисковите групи - възрастни хора и хора с хронични заболявания. Целта е да се ограничат излизанията само до аптеки и магазини. Надявам се да не се стига до по-строги мерки, но ако се наложи - няма да се колебаем. Това заяви в ефира на Нова телевизия вицепремиерът Томислав Дончев.
"Основният въпрос е колко - колко заболели, колко починали и колко време. Има служби в държавата, които не могат да спрат - Спешна помощ, пожарната, полицията и държавата. Надяваме се да удряме отгоре пика и да даваме възможност за търсенето на лекарства и на ваксина", каза Дончев.
Той допълни, че болничните легла не са проблем. "Легла и оборудване има, в една тежка ситуация - няма да ни стига персонал", допълни вицепремиерът.
Що се отнася до мярката 60/40 той заяви, че ще се помогне на тези фирми, които мислят, че ще се върнат след това на пазара. В Германия мярката се прилага в същия размер. Няма безспорна мярка. Опитваме се да стигнем до всяка група. Не искаме масови фалити, мислим и за работника. Възможно е да предложим и други мерки, допълни още Дончев. По думите му те имат данни за минали периоди, но нямат за бъдещи. "Можем да обогатим мярката, но държавата не може да влезе във всяка фирма и да плати всеки наем", категоричен бе той.
На въпрос колко ще са безработните, той заяви, че хората, които получават обезщетения за безработица - са обект на системата за социално подпомагане.
Що се отнася до това държавата да направи масов скрининг, той заяви, че такова нещо може да се случи, когато е минал пикът на заболяването и няколко дни поред се констатира намаляващ брой на и случаите.
"Ако се удължи карантината, то тя ще е по предложение на Щаба, а не политическо решение. Азиатският опит показва, че от маските има полза. В нова ситуация сме, нормално е да има спор и различни гледни точки, но не и по отношение на мерките - там нещата са еднозначни. Имаме няколко поръчки за респитратори, чакаме доставки на маски от висок клас за медицинския персонал, а останалите неща, които са необходими - можем да ги произведем", обясни Томислав Дончев.
"Тази криза няма да ни направи по-богати, тя ще стигне до всяко кътче на света. Той ще е различен и учените спорят колко точно ще е това. Силно се надявам качеството на демокрациите да не пострада в резултат от тази криза", категоричен бе Дончев.
По думите му проблемът за електронната здравна карта е в това, че се обжалва от различни фирми и затова тя не може да заработи.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?