Възможно е връщане на парите на потребителите, след намалената цена на газа, но няма смисъл, каза бившият енергиен министър Делян Добрев в предаването "Денят започва с Георги Любенов".
По-ефективно е те да бъдат приспаднати от следващата сметка, уточни той.
За да има по-голяма прозрачност за хората е най-добре регулаторът да задължи всички тези дружества в техните фактури за следващия месец или следващия отоплителен сезон да има един ред, в който да пише "заради намаление на цената с 40% в еди кой си период, намаляваме цената с Х лева", каза Добрев.
300 млн. лв. са в годишен аспект средствата, които се спестяват от потребителите. Това е огромен успех, добави той.
Той коментира как се е стигнало до това намаление.
"Булгаргаз" води преговори от август месец миналата година и всъщност през тези месеци се постигна намалението на цената. Логиката руската страна да е съгласна на намаление е от една страна наистина делото с Европейската комисия, която принуди "Газпром" да стартира преговори с всички държави, които са засегнати, които в голяма степен са зависими от руския газ. От друга страна, много ниската цена на спот пазара, коментира Добрев.
"Втори много силен аргумент е това, че руската страна ще изгуби пазарния си дял, ако не намали цените, защото преди намалението спотовият (моментният) пазар, който е на втечнен газ по-скоро, а не толкова на тръбен газ, който пристига по тръби, беше много по-евтин, отколкото този, който ние получавахме от Русия. Включително се наблюдаваше в България едно активизиране на борсата за газ и много от клиентите започнаха да купуват все по-големи количества от борсата на газ", каза той.
"Тоест не може да се твърди, че това е подарък за България. Първо е много добра работа от страна на "Булгаргаз" и на премиера Борисов - наистина огромен успех, 40% никой не е вярвал. Това е почти наполовина на това, което струвал газът преди.
В България цената на газа е намалявана два пъти. Веднъж при първия кабинет "Борисов" с 22% и сега с нови 40%. Не мога да разбера тази паника, която настъпи в последната една седмица, за това какво ще правим сега. Тоест трудното е свършено - цената е намалена, и изведнъж институциите в България изпаднаха в една голяма паника", коментира Добре.
Според него, няма нищо сложно.
"Не разбирам защо се твърди, че трябва да има промяна в закона. Явно хората, които го твъдят, не познават изобщо Закона за енергетиката, защото там има съществуващи механизми и те се ползват последните 20 години. Затова, че когато падне цената, както е в случая, в Закона за енергетиката и по разпоредбите на КЕВР се нарича "надвзет приход", т.е. тези дружества получават повече. Например "Топлофикация-София" /.../. В този случай законът казва, че в следващия регулаторен период регулаторът ще отчете тези извънредно взети пари от "Топлофикация-София" и ще ги намали от сметките занапред.
Говори се за 150 млн. - това са към края на февруари. Към края на март или към началото на април, когато ще е новата цена, тези средства ще станат 200 млн. От тези 200 млн. "Топлофикация-София" е 1/3, т.е. на нея ще се върнат около 60 млн. На останалите топлофикации и газоразпределителни дружества ще са още 40 млн", допълни Добрев и уточни, че тези пари и дълговете на "Топлофикация" нямат нищо общо.