Д-р Тренчев: Приемам за факт, това, което го е имало в куфарчето на Ханке

Кадър: Нова телевизия
share

Познавам Иван Костов от много години. Той ни бе представен като експерт. Първото, което е попитал е какъв е хонорарът. След като разбра, че няма да получи, отиде от другата страна на масата, към професионалните синдикати. Още 1992 година нашият конгрес излезе с декларация, че Иван Костов и Иван Пушкаров не трябва да се допускат в парламента. Считахме, че не трябва СДС да комуникира с такива хора. Резултатите след това са ясни. Костов стана член на СДС малко преди да ги изберат за лидер. До тогава той се водеше експерт. Това каза почетният председател на КТ „Подкрепа“ д-р Константин Тренчев в предаването "Неделята" по Нова телевизия.

„От 2014 г. не съм стъпвал в Америка. Никога нищо не съм приватизирал и не съм взимал кредити“, отговори на обвиненията му синдикалистът.

Петьо Блъсков: Иван Костов е бащата на политическата корупцията в България

„Много са сделките, които се направиха по време на Прехода. Аз се чудя защо се вдигна толкова голям шум. Имаше и добри сделки, всичко останало е погром. Когато си лидер на нещо и членовете ти дойдат и посочат, че съответния директор- комунист, източва предприятието, ние нямаме избор, освен да идем при министъра и да настояваме този човек да бъде отстранен и заменен с друг. При това не посочвахме друг. Отиваше се с максимално количество документи и доказателства“, спомни си той.

„Новите собственици на предприятията бяха наясно, че е по-добре да общуваш с профсъюза, отколкото с неорганизирана маса хора. Има прекрасни примери за взаимоотношения между синдикати и работодатели”, каза Тренчев.

Д-р Константин Тренчев отрече да има вина за протестите, свалили правителства. „Аз не мога да наливам смелост на хората. Когато не са доволни, те протестират. Възможностите на синдиката зависят от броя на хората и желанието им да са свободни и борбени. Това е доброволна организация“, подчерта той.

Почетният председател на КТ „Подкрепа“ отхвърли обвиненията на Иван Костов, че синдикатите са отблъсквали големите чужди инвеститори. "Идваха, изслушвахме се, но не можехме да влияем - това е приоритет на ържавата. Ние се интересувахме от социалното благоденствие на хората", обясни той.

Относно сделката за металургичния комбинат "Кремиковци", Константин Тренчев заяви: „Дълговете на предприятието бяха големи. Те не бяха платени, както бе обещал собственикът Захариев. Когато го препродаде средният брат Митал обеща да плати дълговете. Взеха един много крупен заем, Ссед това се яви Александър Томов, плати на НОИ, за останалите 200 млн., главният прокурор може да се поинтересува къде отидоха“, призова той.

Петър Стоянов разкри какво си спомня за срещата с проф. Ханке и куфарчето му

„Мога да обърна внимание и за друг случай. Когато ЦСБОП изследва захарно-спиртната афера, от която фискът е ощетен с 1,5 млрд. лева. Единият оригинален доклад от три попада в мен. Обадиха ми се от военна прокуратура да се явя на разпит. Попитаха ме откъде имам доклада. град Брюксел, ген. секртар на европейските профсъюзи. Повече не ме потърсиха. Оригиналният документ и сега се пази в КТ "Подкрепа", обясни той.

„Доста западни фирми идваха и се интересуваха, но не можаха нищо да направят, защото ги бавеха. Приемам за факт, това, което го е имало в куфарчето на Ханке“, каза още синдикалистът.

 

Водещи новини

Още новини