Информацията за акцията в КЕВР е много оскъдна и не може да се правят генерални изводи. Дейността и съставянето на енергийния регулатор далеч не е перфектно. Кой ли не се опитва да контролира комисията и нещата не се получават. Ако се спазват правилата, всичко ще е наред.
Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ бившият енергиен министър Трайчо Трайков. Можем да си върнем 2 млрд. лева от "Газпром". От "Нова република" разтръбихме новината, но тя съвпадна с предизборната кампания и останалите партии решиха да не коментират. В началото на седмицата се срещнахме със служебния премиер Огнян Герджиков, бъдещия премиер Бойко Борисов и неговия екип. Това е напредък. Решението на българската страна трябва да бъде публично. Становище може да изпозлва всяка една заинтересована страна, буквално всеки един гражданин, а не само правителството. Разбира се позицията на правителството ще е най-важна и ще тежи най-много. Нашите интереси са по-широки от това, което предлага "Газпром", каза още той.
Основните теми са две - какво ще представлява газовият пазар в България и как сме били ощетени във времето назад. В доклада на ЕК е записано, че България и още седем държави са надплатили значително количество пари. Ако се върнем до 2005 година, ще видим, че сме надплатили 3 млрд. лева. Ние имаме правото да си поискаме тези пари и те да се използват за намаляване на цената на газа. ЕК е предприела позиция да иска от "Газпром" повече такова нещо да не се случва. Половината държави нямат претенции, но Полша и прибалтийските републики искат ЕК да глоби "Газпром" и тези пари да бъдат търсени. Българското правителство засега не е определило позицията си. Според мен най-добрата позиция е да искаме някаква компенсация от "Газпром" и същевременно да забравим миналото. Един вид средна позиция, разкри Трайков.