Министърът на икономиката Божидар Лукарски се надява икономическия ръст на страната през 2016 г. да е не по-малък от постигнатото през миналата година.
За икономическото ни развитие външните рискове са от основно значение - случващото се в Близкия Изток, конфликтът Турция - Русия, състоянието на китайската икономика могат да окажат негативно въздействие върху икономическите ни показатели тази година, но въпреки всичко се надявам да имаме не по-малък ръст от постиганото през 2015 г., каза министърът по време на десетата среща на бизнеса и правителството.
Той напомни, че 2015 г. беше добра за икономиката ни, като БВП е превишил близо три пъти и повече първоначалната прогноза. Министърът каза, че се надява, въпреки скептичните прогнози, тази година да има ръст и при инвестициите. Той отбеляза, че основният проблем пред инвеститорите е липсата на квалифицирана работна ръка в средния управленски персонал и даде пример с инвеститор в шивашката индустрия, който от средата на декември не може да открие фабриката във Видин, заради недостиг на шивачи. Но пък в града има две професионални гимназии за ресторантьори, бармани и хотелиери, изтъкна министърът. Недостиг има и на минимум 10 000 IT специалисти, като разрешаването на този проблем се очаква с въвеждането на така наречената "синя карта", не са достатъчно и инженерите. Според министъра реформата в образованието е важна за преодоляване и на регионалните диспропорции.
Предвид тенденциите за глобалното намаляване на инвестиционните потоци, ще се насърчава изграждането на нови производствени мощности, гарантиращи положителен икономически ефект в дългосрочен аспект, каза министърът. Предстои разработването на стратегически правен сравнителен анализ за нуждите на инвеститорите в България и Национална стратегия за популяризиране на България като инвестиционна дестинация. Министърът информира, че от тази година Българската агенция за инвестиции ще издава заповеди за одобряване на инвестиционни проекти, които могат да ползват данъчни облекчения за нови инвестиции по Закона за корпоративното подоходно облагане.