Икономисти: Без платен годишен отпуск за жените в майчинство

share

Дни преди парламента да започне разглеждането на Закона за бюджета, икономисти, работодатели и синдикати определиха големият му недостатък - не предлага реформи.

Проектобюджетът за 2012 година е силно консервативен и може да се наложи да се излезе извън него, за да отговори държавата на необходимостта от постигане на определени критерии, заложени и в Националната стратегическа референтна рамка. Тази позиция изрази по време на кръгла маса за Бюджет 2012, организирана от Българска стопанска камара, икономистът Кирил Ананиев, предаде бТВ.

Ако не успеем да усвоим заложените европейски средства, се очертава през 2012 г. да имаме много лоша инвестиционна среда, а единствените стъпки за увеличаване на доходи са увеличение на минималната работна заплата и на най-ниските пенсии, отбеляза той.

Според него както тази, така и следващата година ще имаме икономически растеж под 2%. Според икономистите Петър Ганев от Институт за пазарна икономика и Георги Ангелов от Институт "Отворено общество" в бюджета не са заложени реформи и програмно бюджетиране, а отново се търси разпределяне на средства според тавана на разходите, с които всяко министерство разполага.

Привилегиите за служителите на МВР и МО като получаване на 20 заплати при пенсиониране трябва да отпаднат изобщо, категорични са икономистите. Петър Ганев предложи да се намали годишния отпуск пропорционално на използваните болнични, а жените в отпуск по майчинство да не получават отпуска за този период.

Предложението му изненада работодатели и синдикати и не получи отзвук по време на дебата. Вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков определи бюджета като свръхпредпазлив. Той обяви искането от страна на синдикатите за увеличение на всички пенсии и на заплатите в публичния сектор с по 10% през следващата година и посочи, че необходимият ресурс – по думите му около 500 - 600 млн. лв., ще се намери, защото е било признато, че разходите са формирани при ръст от 1% на икономиката, а се предвижда растежът да е 2,8% от БВП.

Всички икономисти се обединиха около тезата, че плюсове на Бюджет 2012 са залагането на дефицит до 1,3% запазването на минималния фискалния резерв и намаляването на разходите, преразпределяни от бюджета до 36,5% при възможни 40%.

Водещи новини

Още новини