Прокуратурата подхваща дълговете на ЕРП-тата към НЕК

Булфото
share

Националната електрическа компания е сезирала прокуратурата за липсващите в нейната сметка средства по издадени на трите електроснабдителни предприятия фактури за доставена енергия. Това съобщи пред парламентарната комисия по енергетика министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Той бе поканен от депутатите да присъства на изслушването на трите дружества ЧЕЗ, ЕВН и ЕНЕРГО-ПРО във връзка със създалата  се ситуация.

Ситуацията наистина е неприятна и няма да се впускам в дискусия кога и защо е възникнал проблемът, но е важно да се знае, че парите от продажбата на емисии въглероден диоксид продължават да се събират в НЕК и това няма нищо общо със създалия се  проблем, каза Стойнев по повод изказванията на депутати от ГЕРБ, че ДКЕВР грешно е разчела приходите от емисии и така е възникнал дефицитът в системата. Проблемът е, че ако НЕК представя фактура за 100 единици, получава приход от дружествата за 60 единици, заяви Стойнев, цитиран от БТА.

Като принципал на това дружество съм длъжен да търся парите, които ЕРП-тата трябва да платят към НЕК и разбира се, че НЕК е сезирала прокуратурата, защото липсват едни средства в сметките на НЕК, посочи Стойнев. Къде са отишли тези средства, имали ли  са право ЕРП-тата да ги прихванат, ние не можем да кажем, но тези средства липсват, подчерта министърът. Той в същото време добави, че нито една нормативна уредба не дава право на ЕРП-тата да си прихващат суми от НЕК.

Истината е, че моделът за изкупуване на зелена енергия е бил пригоден за няколко десетки мегавата мощности, а изведнъж за няколко месеца през 2012 г. мощностите от ВЕИ стават 1000 мегавата и някой трябва да плати тази цена, заяви още министър Драгомир Стойнев и добави, че никой не казва, че това трябва да е НЕК. Какво ще бъде решението на ДКЕВР е от нейна компетентност, разбира се, че трябва да има разговори, диалог и трябва всички заедно да намерим решение на проблема, а ако трябва да се извикат в парламентарната комисия и предишните комисари на ДКЕВР от 2012 г. и те да кажат какви са им били мотивите при изготвянето на ценовата методика от 2012 г. и защо не са разчели в цените компенсирането на разходите за зелена енергия, заяви Стойнев.

Председателят на комисията Рамадан Аталай предложи и членовете на комисията приеха на следващо заседание да бъде поканено ръководството на ДКЕВР, както и да бъде изискана цялата кореспонденция между НЕК и трите ЕРП-та от 2012 г. до последните прихващания.

Представителите на ръководствата на ЧЕЗ, ЕВН и ЕНЕРГО-ПРО декларираха натрупани оперативни загуби заради некомпенсирането  на средствата им за зелена енергия и заявиха, че многократно са уведомявали и ДКЕВР, и НЕК за този факт, както и че са подавали заявления до регулатора с искане тези разходи да им бъдат признати, но това не се е случило.

Мениджърите на дружествата отказаха да коментират пред медиите какви ще бъдат по-нататъшните им действия.

Водещи новини

Още новини