С нов външен дълг ще бъдат покрити плащанията по стари заеми на България. Това се разбира от календара за емисионната политика на финансовото министерство през 2014 г. Според него от външни пазари ще се търсят 3 млрд. лв. На вътрешния ще бъдат емитирани държавни ценни книжа (ДЦК) за едва 1,2 млрд. лв, информира в. Труд.
По закон т.г. ведомството може да поеме до 4,4 млрд. лв. нов дълг. От тях 1,3 млрд. лв. са за изплащане на падежиращи стари заеми, а 1,7 млрд. лв. - за посрещане на падежа на втората част от дълга “Велчев” през януари 2015 г. Това прави точно 3 млрд. лв. С оставащите 1,4 млрд. лв. до разрешеното ниво ще се покрива бюджетен дефицит. От 2002 г. до 2012 г. България усърдно избягваше емитирането на външен дълг. На 2 юли 2012 г. страната излезе на международните пазари и набра 950 млн. евро с лихва 4,25%. А през декември 2013 г. получи 290 млн. евро след договаряне с инвеститори в Германия. Лихвите за тях варират от 3,397% до 4,60% на годишна база в зависимост от срочността на заемите.
Все още не е ясна стратегията, която ще се избере за емисиите тази година - пазарна, както направи Симеон Дянков през 2012 г., или пряко договаряне, което бе предпочетено от Петър Чобанов преди месец. “Форматът, валутата, матуритетът и обемите на трансакциите ще бъдат определени в зависимост от пазарната среда през годината”, посочват от финансовото министерство. Финансовото ведомство планира да пусне и краткосрочни съкровищни бонове за 3, 6, 9 и 12 месеца. Техният общ обем обаче не е ясен. Целта е да се попълни хазната в първите месеци на годината, когато постъпленията са слаби. Още през януари по тази линия ще бъдат набрани 800 млн. лв., а заедно с редовните емисии през първия месец на годината хазната ще събере 900 млн. лв. През февруари и март ще се вземат още 549 млн. лв., като една от емисиите е 3-месечна.
Основната цел на януарската емисия е плащане на земеделските субсидии (1,1 млрд. лв.). За разлика от м.г., когато тази стъпка доведе до оставката на финансовия министър Симеон Дянков и до актуализация на бюджета, т.г. няма да има никакви проблеми, защото заемите, върнати в рамките на годината, не се отчитат като нов дълг.