Политиците разпределят торта, която още не са я произвели, защото дефицитът е по-голям от ръста на тортата, за която говорят. Така икономистът Красен Станчев образно изрази позицията си за Бюджет 2014.
В ефира на Нова телевизия експертът посочи, че през последните месеци проблемните кредити намаляват, тоест, ситуацията се подобрява, макар че от това не трябва да се правят големи изводи.
Станчев подчерта, че сега 30% от клиентите в банките са кредитори, а 70% - са спестители. Предвид общата ситуация сега повечето хора заделят пари за черни дни, което е нормално.
Ако съпоставим ситуацията от 1996, тогава спестяванията са 6%, а сега тези спестявания са 44%, тоест, седем пъти повече. Това означава, че банковата система у нас е стабилна. А при структурата на спестяванията се наблюдава нарастването на така наречената средна класа, посочи икономистът.
Той смята, че фактът, че някой е беден, не означава, че банките трябва да печатат пари. Има неща, които трябва да са свещени крави. Това, че ще напечатаме повече пари няма да подобри състоянието на бедните хора.
Освен това Станчев посочи, че реалните заплати в промишлеността, например, през последните години са скочили с 6-8%, докато през 1996-7 година тенденцията е била обратната – те са намалели с 20%. Тоест, в известен смисъл бедните сега са по-малко в сравнение с 1997 година.
Икономистът Кольо Парамов обяви, че причината за ниските доходи и неработещата икономика е в заробващия валутен борд.
В България 8 хиляди души притежават 8 милиарда спестявания, а останалите около 8 милиона имат спестени общо 8 милиона. Това показва, че благодарение на този валутен борд страната ни се е превърна в латино-американска държава.
Парамов: Причината за ниските доходи е в заробващия валутен борд
- 26.11.2013 | 08:45
- 2897