"Конкретно намаляване на цената на електроенергията не е разглеждано. ДКЕВР разработи единствено схема за ценообразуване, която да отразява действителното състояние на пазара в момента", съобщи на пресконференция Анжела Тонева, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Тонева обясни, че за да намалее цената на тока за крайния потребител, са необходими законови промени. „Трябва да привлечем също и приходи от продажбата на емисии от парниковите газове”, подчерта председателят на регулатора.
По думите й, два са основните фактора, които са необходими, за да не се натовари населението с високи цени за електроенергия. „Единият от тези фактори е именно намалението на разходите за „студен резерв”, като това е възможно, след решение на министъра на икономиката и енергетиката”, обясни Анжела Тонева. Втора необходима мярка е привличането на приходите от емисиите от парниковите газове. „ДКЕВР ще предложи и максимално ограничаване от всички разходи и възвращаемост на участниците в енергийната системата, за да бъде балансиран интересът както на потребителите, така и на самите енергийни дружества”, посочи още председателят на ДКЕВР.
С 38% би скочила цената на електроенергията преди облагането с ДДС, ако се запази сегашният ценови модел, показват анализите на ДКЕВР. Причината е в завишаване на квотите за задължително изкупуване.
Разбито по компоненти, хората биха плащали 88.11 лв./мвтч вместо сегашните 78.47. за консумираната енергия и 67.70 лв (вместо 34.26 лв./мвтч) за пренос в който са включени всички "любими" добавки.
Новият ценови модел, който може да избегне това е базиран на анализ на потреблението на електрическа енергия в страната и на съществуващите мощности, заяви още Лилия Младенова, началник отдел ценообразуване в ДКЕВР.