България иска компенсация при евентуална промяна на входната точка на "Южен поток"

share

След като бъде изграден газопроводът "Южен поток" България няма да подпише договор за промяна на входната точка на транзита на газ през България, ако не й бъдат компенсирани приходите, които тя би получавала по съществуващата газопреносна система.

Това заяви във времето за парламентарен контрол министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Добрев отговори на въпрос относно запазване на доставките и транзита на газ през България по досегашната газопреносна мрежа през Украйна. Нямаме промяна на входната точка на транзита и на транзитния договор до 2030 г., каза Добрев. За да се съгласим да променим входната точка ние трябва да договорим поне същите условия, които имаме в момента за "Булгартрансгаз", без значение, че когато стартира проектът "Южен поток" 90 км. в Северна България от транзитната система ще останат празни или щесе пълнят с реверсивна газ към Румъния и Украйна, посочи министърът. За да подпишем промяната, ние ще искаме да ни се компенсират приходите, подчерта той.

По отношение на условията за руско кредитиране на участието на "БЕХ" в строителството на газопровода "Южен поток" Добрев каза, че е бил ограничен рискът за българската държава при реализацията на проекта "Южен поток" чрез създаването на проектната компания, която да носи отговорност за реализацията на проекта. Срокът на откупуване на проекта е 15 години, през които ще се изплащат само разходите, припомни министърът.

България не нарушава европейското законодателство в сферата на газа и не считам, че страната ни трябва да бъде знаменосец на преписка за получаване на дерогация по проекта "Южен поток", отговори Добрев на въпрос относно информирането на ЕС за условията по споразуменията за "Южен поток". България е само една от страните, които участват в този проект, половината държави в Европа също са акционери, на тяхната територия също ще се изгражда инфраструктура по проекта и не виждам защо точно България - най-малката държава в този проект, трябва да бъде знаменосец на едно изключение от европейските правила, коментира Добрев. Според него на ниво ЕК - "Газпром" трябва да бъдат обсъдени видовете изключения, които може да получи газопроводът.

Според депутата от ДСБ Иван Иванов в сключените споразумения по проекта е записано, че ще се използва целият капацитет на тръбопровода, което означава, че няма да може той да се ползва за пренос на газ от трети страни. Това противоречи на европейските изисквания и можем да бъдем санкционирани, смята Иванов. Министър Добрев Добрев категорично отхвърли такава възможност. Този проект е на надправителствено ниво, проект на няколко държави на ЕС и сключваните по него споразумения са между компании, така че те не изискват одобрение от ЕК, добави Добрев.

Водещи новини

Още новини