31 на сто от анкетираните смятат, че ГЕРБ се справя по-добре в кампанията, а 30 процента - БСП. Обединените патриоти са избрани в 16 на сто от случаите.
Това показват данни от експресен телефонен сондаж на "Галъп интернешънъл", направен на 14 и 15 март сред 802 души в цялата страна, независим от външно финансиране.
Постепенно напрежението в кампанията се увеличава, но вече не толкова по оста "ГЕРБ_БСП", а по въпроса за междудържавните отношения на България и Турция, коментират от "Галъп". Според социолозите този фактор може да промени изцяло политическия процес в страната в идните дни, а и трайно след това.
Обществената интуиция засега нарежда ДОСТ като по-близка до Турция формация, в сравнение с ДПС, и върху двете стои подозрението, че не работят за интересите на България, но при ДОСТ това е по-изразено, посочват експертите. При директен въпрос кой е по-близко до Турция, 65 на сто отговарят ДОСТ, а 22 на сто - ДПС.
Сондажът е направен преди изявлението на Ахмед Доган, уточняват от "Галъп".
Двайсет процента от българите биха приели ДПС като част от някаква управленска формула, която да осигурява стабилност и да се противопоставя на потенциална намеса от страна на Турция. 29 на сто биха приели това само при определени условия. 48 процента обаче не биха приели това при никакви условия.
Този експериментален въпрос показва, че обществото ни е разделено наполовина по отношение на ДПС - половината биха го приели /със или без условности/, а другата - не. Съотношението обаче вероятно ще се промени след изявлението на Доган, с което той на практика прави заявка срещу намеса от страна Турция и вероятно за включване на ДПС в обща политическа формула, коментират от "Галъп".
Същият индикатор е повторен и спрямо партията на Веселин Марешки, а и спрямо патриотите.
Патриотите разбираемо се ползват с най-висок кредит на доверие, като участник в бъдещо управление - общо 63 на сто биха ги приели в управленска формула - със или без условия. 58 на сто пък биха приели формацията на Марешки.