Изграждането на единна здравноинформационна система, която да върне пациента в центъра на грижата - това е един от приоритетите в сектор „Здравеопазване“ в Програмата на ПП ГЕРБ. Те бяха представени днес от председателя на Парламентарната комисия по здравеопазване в 43-тото Народно събрание и кандидат за народен представител от ПП ГЕРБ д-р Даниела Дариткова по време на кръгла маса в Пловдив.
Във форума участва и председателят на Парламентарната комисия по бюджет и финанси в 43 НС Менда Стоянова, която е втора в листа на партията в града под тепетата, както и кандидатите за народни представители д-р Аргир Аргиров и Мирослав Тенев.
Ако системата успее да изгради последователно електронни рецепта, направление и регистри, които да се свържат с практикуващите лекари, стоматолози, фармацевти, НЗОК, НАП, НОИ, Министерство на здравеопазването, ще започне да се изгражда пациентско електронно досие. На следващ етап ще се стигне до въпроса с достъпа до системата на болничното здравеопазване – така нареченият идентификатор.
„Темата за това дали той да бъде пръстов отпечатък не стои пред нашата политическа сила, защото още при въвеждането му изказахме своите резерви“, заяви д- р Дариткова.
Пред представители на болнични и здравни заведения, Медицинския университет, лекарски колегии, неправителствени организации тя заяви, че заложените от ГЕРБ приоритети са изпълними и могат да се реализират за кратко време. „В нашата програма винаги е фигурирала електронната здравна карта. От 2018 г. ще имаме електронни документи с чип, което ще облекчи работата на лекарите. От една страна ще се минимизират грешките, от друга - ще има точна комуникация, попълване на данните за пациента и др. Цялата информация ще може да бъде използвана и за целите на контрола“, обясни още д-р Дариткова.
Реформирана и кадрово обезпечена Спешна помощ; фокус върху профилактиката, превенцията и промоцията на здравето; стабилизиране и развитие на здравноосигурителния модел и поетапна демонополизация на НЗОК са другите важни акценти в програмата на ПП ГЕРБ. Необходимо е да се възстановят взаимоотношенията между всички звена – спешна, извънболнична и болнична помощ, да е ясна навигацията на пациента в системата и да може наистина той да насочва здравната грижа в посока, която е най-добра за неговото лечение.
По време на кръглата маса в Пловдив бе съобщено, че за реформата в спешната помощ са осигурени 163 милиона лева от европейски проекти, По отношение на структурното осъвременяване има проект , който касае 170 филиала на спешна помощ и 27 центрове за спешна медицинска помощ плюс 34 спешни приемни отделения в болниците.
Средствата са достатъчни за да може да се купи нова апаратура, да се въведат нови методи за дистанционно изследване и диагностика, да се закупи нов медицински транспорт. Кадрите, които ще се обучават, за нуждите на спешната помощ и които са най-големият проблем, са започнали вече своята подготовка по проект за парамедици. Дискусията в Дома на културата в Пловдив по основните акценти в програмата за здравеопазването на ПП ГЕРБ продължи почти два часа. Подчертано бе, че партията разчита на добрата комуникация и диалог с всички съсловни организации за осъществяване на реформата.