20 сигнала и една жалба са подадени от Гражданската инициатива за свободни и прозрачни избори (ГИСДИ), но само 6 са качени в ЦИК.
Това заяви на заседание на Гражданския борд за свободни и прозрачни избори в Министерски съвет председателят на инициативата проф. Михаил Мирчев.
Той призова да не се напада само ЦИК, а и Районните избирателни комисии. Ние в момента работим с 21 РИК, посочи проф. Мирчев.
От ГИСДИ призовават за спешна реакция на ЦИК, на Гражданския борд, на СЕМ, на АБРО и други. "Просто да се намесим, защото в момента нещата вместо да се подобряват, те се влошават", категоричен е социологът.
По отношение поведението на доставчиците на медийни услуги.
В 90% от случаите медиите не си изпълняват отговорностите, заяви проф. Михаил Мирчев. Изборният кодекс е насочен към медиите. Понякога се дават паспортни сведения, но някъде те са скрити в многото изречения, в интерпретацията. Изрично е казано, че медията трябва да представи видно сведенията, подчерта той.
Масово се тълкува, че срокът е 5 септември, изрично е написано, че срокът започва да тече от 5 август. Това е т.нар. редакционна отговорност на медиите, допълни професорът.
Той представи една таблица, изготвил между 12 и 17 септември, в която подробно представя позицията си относно паспортните сведения.
От АБРО пък съобщиха, че са направили експертна среща в телевизия още в рамките на месец май, за да обсъдят разликите между печатни, електронни и аудио-визуални медии и представянето им на тези сведения.