Държавната фирма "Информационно обслужване" /ИО/ назначавала на граждански договори по места възрастни роднини на служители за оператори за въвеждане на данните от изборите в компютърната система. За това алармира пред "Труд" гражданин.
Подобни случаи имало в различни структури на ИО, а един от примерите е Хасково.
Въпросните "външни лица" обаче често не се явявали, въпреки че получавали хонорар. Данните от протоколите за вота се въвеждали от тяхно име, а евентуалните "грешки" можело да се обяснят с възрастта на временно наетите, пише в сигнала.
От фирмата обясниха пред "Труд", че практиката била да се осигурява "допълнителен човешки и изчислителен ресурс" за големи проекти, каквито са и изборите. Повече информация бе отказана, защото фирмата "има договорни отношения с ЦИК, които са обект на търговска тайна".
ЦИК няма отношение към начина, по който фирмата набира хора, обясни пред "Труд" говорителят на ЦИК Камелия Нейкова. Комисията се интересува само преброителят да си свърши професионално работата в рамките на сключения договор.
В сайта на ЦИК е публикуван и проектодоговорът, който се подписва с избраната за преброител на вота фирма. В него няма клауза за търговска тайна.
От пресцентъра на транспортното министерство на Николина Ангелкова не отрекоха верността на сигнала за Хасково. Според тях договорът с ЦИК забранява да се изнасят данни за дейността на ИО в изборния процес. Затова и не отговарят колко външни лица са наели за изборите през 2013 и 2014 г. и колко им се плаща.
Единствената ограничителна клауза в проектодоговора е за "неразгласяване и некоментиране от негови служители и сътрудници на резултатите от обработените протоколи, както и информация – предмет на компютърна обработка или станала им известна при и по повод изпълнението на този договор".