При 535 сигнала за нарушения на евроизборите досъдебните производства са 21, а осъден, и то условно е само един. Това обяви Николай Георгиев от Върховна касационна прокуратура по време на днешното четвърто заседание на Гражданския борд за свободни и прозрачни избори в Министерския съвет.
Той разясни организацията за възможно максимално улесняване на сигналите от страна на граждани и организации, свързани с нарушения в изборния ден и периода преди изборите на 5 октомври.
Статистиката от евроизбори показва, че към август т.г. при общ брой на преписките 535, досъдебните производства са 21 на брой, 3 - по бързата процедура, 10 са прокурорските решения, като 8 от тях са прекратени. Прокурорски актове на практика са само два, като единият е завършил със споразумение и само един е осъден и то условно.
Ваня Стефанова, зам.-председател на ДАНС, посочи, че за прозрачността и на тези избори ще се грижи оперативен щаб, създаден на междуинституционалното звено за сътрудничество между прокуратурата, МВР и ДАНС. Вече са изпратени указания до ръководителите на териториалните звена. При получаването на сигнали за посегателства върху правата на граждани, те се задължават да сигнализират в прокуратурата, каза Стефанова, която е и председател на Оперативния щаб.
На въпрос за нарушаване на конституционалните права на гражданите, свързани с организацията на изборите и по-конкретно многото секции в Турция, от прокуратурата казаха, че не упражняват превенция и не следят процеса, ако няма конкретни данни и сигнали за такива нарушения.