Разработват се специфични модели за управление на горите в условията на климатични промени

pixabay
share

WWF България заедно с партньори в страната и чужбина започна работа по изработването и прилагането на специфични модели за управление на горите в контекста на промените в климата. Това съобщават от природозащитната организация. Дейностите са част от проекта "Климатично-интелигентно управление на горите в Централна и Източна Европа", финансиран от програма LIFE на Европейската комисия.

Теренната работа у нас ще се извършва на площ от над 1300 ха /13 000 дка/ в обхвата на седем държавни горски стопанства ДГС "Витошко-Студена", ДГС "Радомир", ДГС "Невестино", ДГС "Петрич-Първомай", ДГС "Гоце Делчев", ДГС "Сандански" и ДГС "Кюстендил". Всичките са на територията на Югозападното държавно предприятие /ЮЗДП/.

Намалява се административната и финансова тежест за гражданите с промени в Закона за горите

Целта е да се адаптират към климатичните промени най-уязвимите гори у нас - изкуствено създадените горски култури от бял бор. Ще бъдат създадени 100 дка семепроизводствени градини и експериментални насаждения от устойчиви на засушаване дървесни видове като космат дъб, пърнар /вид топлолюбив вечнозелен дъб/ и калабрийски бор в най-южните части на ЮЗДП.

Идеята е да се увеличи устойчивостта на горите в тези райони на предприятието, които са най-уязвими към изменението на климата. Създадена е и система за дистанционно наблюдение, която в продължение на седем години ще показва чрез сателитни снимки как климатът влияе на здравето на горите. Това дава възможност за бързо ограничаване на потенциални щети в резултат от засушавания, каламитети, наводнения или други проявления на климатичните промени.

Водещи новини

Още новини