Розопроизводители в колапс, искат целеви помощи за бранша

Булфото (архив)
share

Розопроизводители са пред фалит месец преди кампанията по прибирането на цвета и не виждат икономически смисъл за провеждането ѝ.

Те са изправени пред огромни трудности, свързани с безопасността на работниците, които в огромната си част са роми, безработни или пенсионери, а изкупната цена е под критичния минимум.

Йордан Цонев: Борисов умее да управлява в острата фаза на криза

„Извозваме работниците си до градините с малки 7-местни бусове. За моята градина трябва да събера минимум 150 работници. Според препоръките на здравното министерство и щаба, трябва да се возят не повече от 3-4 души, седнали през седалка. Това икономически е непосилно за нас, още повече, че очертаващата се изкупна цена от около 2,50 лв./кг е под критичната и няма икономически смисъл да работим“, обяснява Мариян Русев пред БНР. Той има 200 дка розови градини край село Бегово, община Калояново.

Огромната част от сезонните работници ще са в сивия сектор, тъй като изнемогваме и при сегашното заплащане и няма как да поемем данъка и осигуровките за работниците. Не бягаме от задълженията си като работодатели, посочи Вангел Биков, който притежава рози в Карловската котловина.

Новоприетият Закон за розата само допълнително утежнява ситуацията, смятат розопроизводителите. Те настояват за целеви субсидии за бранша, както са предвидени за производителите на плодове, зеленчуци, зърно и др.

Водещи новини

Още новини