Обмисляме към програмата "Училищен плод и мляко" да се добави и български пчелен мед. Това заяви в Плевен заместник-министърът на земеделието Янко Иванов, който откри международното изложение "Пчеларство 2020".
"Мислим за разфасовките и за доставките, за да се включи в менюто на нашите деца български мед", подчерта заместник-министърът. Според него има шанс това да стане скоро, ако има желание от страна на обществото, след което министерството ще предложи законовата форма за реализация на идеята.
"На мен ми се струва, че е съвсем естествено и нормално да дадем на децата да се хранят с природен продукт като пчелния мед, ако получим подкрепа затова", изтъква Иванов.
Заместник-министърът заяви още, че министерството отдава голямо значение на пчеларството, не само защото произвежда мед и пчелни продукти, но и за това, че пчелите са важен опрашител. Той отбеляза, че се обмислят възможности за стимулиране на хората, които засаждат медоносна растителност. "Министерството въвежда програми за мониторинг, във връзка с повишаване контрола при използване на препарати в растениевъдството, за да се преодолеят злоупотребите, каза Иванов.
По думите му нова акредитирана лаборатория ще предоставя качествени проби в съда при случаи на отравяне на пчели и така няма да "падат" глобите, наложени на нарушителите.
Бюджетът по Националната програма по пчеларство за 2020 г. е в размер на 6.4 млн. лв. заяви също заместник-министърът на земеделието, храните и горите доц. д-р Янко Иванов при официалното откриване на 18-тото Международно изложение "Пчеларство - 2020". Той допълни, че размерът на средствата, които ще получат пчеларите тази година, е с 35% повече в сравнение с миналата година.
Приемът по мерките ще стартира в края на месец февруари. Заместник-министър Иванов подчерта, че Министерство на земеделието, храните и горите отдава голямо значение на пчеларството. "Не случайно само то има самостоятелна програма в сектор "Животновъдство", каза още той.
По думите му, инициирани са редица инициативи съвместно със сдруженията и съюзите на пчеларите в България.
"Създадохме Консултативен съвет по Пчеларство, на който съвместно решава проблемите в сектора", уточни заместник-министърът на земеделието, храните и горите.
По отношение на отравянето на пчелните семейства, доц. Иванов посочи, че този проблем е най-осезаем през пролетта, когато започне селскостопанската дейност. "По този повод въведохме стандартна оперативна процедура за вземане на проби. Също така създадохме и лаборатория, като в момента се акредитират методите. Целта е в началото на земеделския сезон да можем да отговорим подобаващо на бранша и нарушителите да бъдат изпратени на съд", подчерта той.
Заместник-министър Иванов съобщи още, че се инициират и обучения на пчеларите в страната във връзка с новостите в сектора. В изложението тази година участват над 135 фирми, както и представители на 20 държави.
Форумът на пчеларите е организиран от Областния пчеларски съюз в Плевен в партньорство с Министерството на земеделието и храните и областната администрация в града. На него пчеларите от страната и Балканите могат да се снабдят с всичко необходимо за производство на мед и пчелни продукти.Изложението ще продължи до 9 февруари включително.
Изложението в Плевен ще продължи и в събота и неделя. Очаква се да привлече над 10 хиляди гости от страната и чужбина, за да се снабдят с качествен мед, пчелни продукти и всичко необходимо за пчеларството.