Удължиха забраната за улов на есетри с още пет години

share

Нова петгодишна забрана за улов на есетри в българската акватория на река Дунав и Черно море, подписана от министрите на земеделието и храните Десислава Танева и на околната среда и водите Ивелина Василева, публикува Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Забранява уловът на четирите вида есетрови риби, които все още се срещат в Дунав и в Черно море – руска есетра (Acipenser gueldenstaedtii), чига (Acipenser nilhenus), пъструга (Acipenser stellatus) и моруна (Huso huso).

При случаен улов на есетрови риби, те трябва незабавно да бъдат върнати във водния басейн. Забранява се пренасянето, превозването и продажбата на есетрови риби и продукти от тях, уловени в българската акватория на река Дунав и Черно море, гласи текстът. Заповедта представлява на практика удължаване с още пет години на забраната за улов на есетри, въведена у нас през 2011 г. Подобна забрана съществува в Румъния от 2006 г.

Есетровите риби достигат полова зрялост сравнително късно, при моруните, които живеят до 100 години, това се случва след 14-18-годишна възраст.

По тази причина пет, та дори и десет години са твърде кратък период, за да очакваме резултати от забраната на улова, коментира Веселина Кавръкова, директор на WWF България. По думите ѝ, ограничението върху улова обаче е само един от факторите, който би могъл да допринесе за възстановяване на популациите. Ключово е значението на опазването и възстановяването на местообитанията на есетрите.

Водещи новини

Още новини