Българинът забрави истинския вкус на киселото мляко.
За това алармира пред БТА Николай Андреев - председател на Съвета на директорите на държавното предприятие - лидер в млечния бранш "Ел Би Булгарикум". По думите му това се дължи на навлезлите на родния пазар чужди производители на спечелилия световна слава български продукт. Чуждестранните компании работят с генномодифицирани стартерни култури, а не с живи такива, с каквито се заквасва българското кисело мляко, твърди Андреев. "Така освен променения вкус, киселото мляко губи и от своята полезност. Действието му върху стомашно-чревния тракт се базира преди всичко на двете бактерии - лактобацилус булгарикус и стрептококус термофилус", обясни Андреев.
Докато ние ядем фабрикат, който само носи името "българско кисело мляко", без да отговаря на съдържанието му, родните закваски продължават да превземат световния пазар. От началото на 70-те години на миналия век "Ел Би Булгарикум" има договор за сътрудничество с японската корпорация "Мейджи", която е един от най-големите производители на млечна продукция на японския пазар. Оттогава до днес в Страната на изгряващото слънце се произвежда кисело мляко, заквасено с български стартерни култури.
Всяка сутрин близо 60 милиона японци закусват с българско кисело мляко, заяви Магдалена Апостолова - координатор в Асоциацията на млекопреработвателите у нас, позовавайки се на данни на "Мейджи".
Договорът с японската корпорация е разширен и вече с наши закваски се произвежда кисело мляко и в Китай, Сингапур и Тайланд, съобщи още председателят на директорския борд на проспериращото държавно предприятие. Печалбата, получавана от България под формата на отчисления на база реализирана продукция, позволяват страната ни да инвестира в научноизследователска дейност в областта на млекопреработването и внедряването на нови продукти, сподели още Андреев.
В научноизследователския център на "Ел Би Булгарикум" е изработено сирене, което може да се ползва от хипертоници и не повишава кръвното налягане. Българските технолози са разработили и патентовали метод, позволяващ да се закваси мляко с мед. С добавка и на розова вода е получен продукт с уникален вкус, съобщи експертът.
Функционалните храни на базата на лактобацилус булгарикус са следващата гордост на родния лидер в млечния бранш. Те са много полезни за хора, които нямат възможност да ползват свежи продукти, поясни Андреев.