Дъждовете унищожиха реколтата

share

Повече от половината от плодовете и зеленчуците тази година са съсипани от дъждовете и градушките, съобщи за „Преса“ Слави Трифонов, председател на Съюза на градинарите.

Първо пострадаха черешите, над 50% от реколтата е отишла на боклука. Организацията изнася средно на година 40 тира по 20 тона от ранния плод. Тази пролет не са продали и един камион. Във всеки тир има продукция за около 17 000 евро и само заради нереализирания износ на череши производителите са загубили близо 700 000 евро. В същото време разходите са по-големи заради многократните пръскания с препарати. Самият Слави Трифонов има 120 дка, които е пръскал 12 пъти. Сега овощарите се надяват на ябълките. Но насажденията, които не са ударени от градушка, масово са обхванати от болести и производителите правят постоянно нови разходи, за да ги опазят. Подобно е положението и при доматите, които буквално са „запалени“ от мана. Затова българската стока е скъпа и в момента се предлага на борсите по 1,60-1,80 лв. за килограм. Земеделците се надяват да успеят да наберат поне пипер. Той обаче е засаден около месец по-късно заради продължителните дъждове.

В Холандия няма много слънце, но това не пречи оранжериите да са пълни с домати. Голямата драма тази година ще е за лозарите. Има масиви между Сливен и Нова Загора, където не е останала и една здрава чепка. Най-тежко е в Пиринския край, но общо може да се каже, че в цялата страна производителите са в сложна ситуация. Това заяви за „Преса“ Красимир Коев, шеф на Изпълнителната агенция по лозата и виното. Дъждовете измиват почвата и се налага допълнително торене. Някои стопани са пръскали по 12 пъти. Стандартно масивите се третират по 5-7 пъти. Всичко това допълнително оскъпява продукцията. Да не забравяме, че август едва започва и изобщо не се знае дали няма да се наложат още разходи. През миналата година винзаводите преработиха 250 хил. тона грозде. Допреди две-три седмици прогнозираха да съберат около 200 хил. тона, но надеждата им се изпарява с всеки изминал ден. Някои стари лозари вече казват, че това ще е най-лошата реколта от 30 години.

В същото време на винения пазар има криза и нашите изби разполагат с остатъчни количества. Над половината от еликсира традиционно продаваме на руския пазар, а там сега имат сериозни проблеми. Рублата е обезценена и търговците се въздържат да правят поръчки. Проблем имат и превозвачите. За да избягват размирните зони на Украйна, трябва да заобикалят през прибалтийските републики и Беларус. Всичко това сериозно оскъпява виното. Затова в момента и купувачите, и продавачите мълчат.

Водещи новини

Още новини