Кипърската криза се усети и у нас, зърненият пазар се срина

share

Зърненият пазар е в пълен застой, разкриха пред „Монитор” търговци.

В продължение на 4 месеца няма сделки, което не се е случвало от години. Купувачи има, но липсват продавачи. Вече цените на зърното са сринати с по около 100 лева на тон. Ако преди 4 месеца пшеницата се търгуваше за по 500 лева за тон, сега цената е 400 лева. Тон царевица е паднал от 470 лева на 370 лева, най-драстично е сриването при слънчогледа – от 950 лева, на 800 лева за тон.

Причината е в кризата на валутния пазар, обясняват търговци, информира "Монитор". Традиционните купувачи от Испания и Европейския съюз нямат свежи пари, за да купуват зърно. В момента и производители, и търговци са в период на изчакване. Кризата в Кипър също оказва влияние върху пазара.

През тази година реколтата ще е по-слаба от очакваното и няма да достигне количеството и качеството от 2012 година, твърдят земеделци. Братеността на пшеницата е малка, а причина за това е късното поникване на посевите – едва в края на ноември. Липсата на влага пък доведе до бум на плевелите, което допълнително унищожава житото.

Що се отнася до състоянието на царевицата и слънчогледа, към момента то е добро. Има достатъчна влагозапасяемост, но всичко ще зависи от валежите през следващите един-два месеца.

Междувременно вчера стана ясно, че Европейската комисия намали прогнозата си за добивите от пшеница в страните от Евросъюза от 131,1 на 129,8 млн. тона. През миналата година в общността бяха прибрани 123,3 млн. т жито. Експортът на европейска пшеница през следващият сезон (от 1 юли 2013 г. до 30 юни 2014 г.), се очаква да достигне 16,9 млн. тона, което е с 0,4 млн. т повече от първоначално предвиденото.

 

Водещи новини

Още новини